„Teljesen természetesen kapcsolódás történt. Ők jöttek oda hozzám, elkérték a gördeszkámat és barátok lettünk. Persze kívülről úgy tűnhet, hogy valami nagyon speciális dologról van szó. Tizenkét éven forgattunk velük, de mivel barátságról beszélhetünk, nem is olyan különleges ez a pozíció” –fogalmazott az Index kulturális rovatának podcastjában Mikulán Dávid, a KIX című dokumentumfilm rendezője arról.
A KIX kiindulópontja, hogy a rendező 12 évvel ezelőtt gördeszkával és kamerával járta Budapestet, a Boráros téren összebarátkozott két rosszcsont kisfiúval, Sanyival és Viktorral. Ekkor talán még ő sem gondolta, hogy kamerájával több mint egy évtizeden keresztül követi majd a nehéz sorsú gyermekek és családjuk olykor keserédes, de sokkal inkább megrázó történetét.
Jó, ha maradunk
A dokumentumfilm nem ábrázolja, hanem nyers valóságában megmutatja a tompíthatatlan éhséget, a huszonnyolc négyzetméteres önkormányzati bérlakást, a fáradhatatlanul, megállás nélkül dolgozó édesanyát, a többnyire munkanélküli és részeges édesapát, az ürességtől kongó hűtőt, a kilátástalanságból fakadó féktelen dühöt, a bármelyik pillanatban megnyilvánuló agressziót, az utcákra és tágas terekre bízott, ragyogó szemű, jobb sorsra érdemes gyerekeket, a szeretetet, az ágyat, amin egy család összes tagja osztozik.
Sanyi kamaszkora idején egy picit eltávolodtunk, voltak olyan periódusok, amikor elgondolkodtunk azon, hogy tényleg kellünk-e mi ide. De Sanyi körül egyre jobban eszkalálódtak a problémák, nem ment iskolába, gyámügyi kiemelés alá került, és ekkor azt éreztük, hogy igazából lehet, hogy jó, ha maradunk, próbálunk segíteni, alternatívákat kitalálni. Van egy gyerek, aki mindenhonnan azt hallja, hogy ő rossz, rosszul teljesít az iskolában, egy ilyen narratíva okozhat törést vagy sérüléseket benne, és mi abban próbáltunk segíteni, hogy találjon célokat, motivációt. Erre a filmben is számos példa van
– fogalmazott Mikulán Dávid.
Elfogadás és megbocsátás
A dokumentumfilm producere, Muhi András Pires szerint Sanyi karaktere reprezentálja a magyarországi szegénységet, a kiszolgáltatottságot, a magukra hagyott rétegeket. Nem zárja ki, hogy a KIX valamilyen módon folytatódni fog. Sanyi és barátai csínytevésének köszönhetően keletkezett a tűz, amely a Ráday utcai kollégiumra is átterjedt, a leégett épületben pedig egy ember meghalt.
2019. január 31-én kapták el Sanyiékat, itt vagyunk 2024-ben, és egy elsőfokú ítélet van egyelőre. Simán lehet, hogy kénytelenek lesznek még sok évig börtönben ülni. De a tragédia tényleges, vagy legalább ugyanilyen mértékű felelőseivel szemben nem emeltek vádat. Az én gyerekeim is követhetnek el borzalmas következményekkel járó csínytevést, a társadalom és az igazságszolgáltatás pedig így bánna velük utána. Mindez hátborzongató, a felelősséget a sajtóra is kiterjeszteném, mert az elhunyt hozzátartozójának ügyvédjének kell pótmagánvádas eljárás keretében […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!