„A múzeumok új rögeszméje, hogy háborút kell vívni a múlt ellen” – írta Frank Furedi (Füredi Ferenc) a Daily Mail hasábjain. Mind tudjuk, a múlt nem dicső, számos sötét folt csúfítja: rabszolgaság, kolonializmus, a nők elnyomása, háborúskodás vagy klímaváltozás. A magyar származású brit szociológus szerint azonban Nagy-Britannia háborút indított saját történelme ellen,
- és a fő csatatér a múzeumokban van, ahol a közönség átnevelése zajlik,
- és ahol a látogató folyamatosan a múlt negatív következményeivel szembesül.
Frank Furedi szerint számos múzeumban a kurátorok megállás nélkül azon dolgoznak, hogy összefüggéseket keressenek a rabszolga-kereskedelem és a Nagy-Britanniában készült festmények vagy műtárgyak között, a XVII. századi angol polgárháború utóhatásaitól kezdve a viktoriánus korszakig. A szerző „sérelemrégészetnek”, vagyis „sértődött okok ásásának” nevezte a jelenséget.
A múzeumok szerepe
Hagyományosan a múzeumok szerepe nem más, mint a nemzeti örökségünk megőrzése, valamint a történelem és civilizációnk örökségének bemutatása a következő generációk számára. De Furedi szerint ma ahelyett, hogy az intézményvezetők tanulnának a történelemből, megpróbálják megleckéztetni a múltat, és mára a múzeumok fő hívószava a „dekolonizáció” lett. Igyekeznek megtalálni minden egyes összefüggést ezzel az igazságtalansággal kapcsolatban, és elítélni mindenkit, akinek valaha köze volt a rasszizmushoz. Ennek eredménye, hogy a történelmet visszafele olvassák, a jelent a múltra vetítik.
Úgy véli:
ez a történelem fura, perverz félreértelmezéséhez vezet.
Úgy tűnik, a múzeumok egyre kevésbé segítik megőrizni és jobban megérteni a múltat, sokkal inkább a jelen problémáival foglalkoznak.
A legfőbb áldozat
Furedi azt írta, hogy a londoni British Museum például annyira hadilábon áll a saját történelmével, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!