„Ha valakinek ugyanazt szeretném elénekelni, mint ötven évvel ezelőtt, azt valóban másképp kell csinálni. De ez ösztönösen jön, és megoldjuk” – emelte ki az énekes a beszélgetésben.
Gryllus Dániel az interjúban több dologra is kitért. Beszélt arról, hogy
- a Kaláka már 55 éves lesz, de nem fog rajta az idő, hiszen a nagy magyar költők versei – amelyeket az együttes feldolgoz – stabilan állják a sarat, a stabilitáshoz és folytonossághoz azonban változás kell, így a zenekar is alkalmazkodik a változó időkhöz, ezért tud fennmaradni.
- A versek funkciójuk szerint eléneklésre születtek, nem pedig olvasásra; Gryllus akármilyen verset néhány perc alatt képes lenne dallamosítani.
- A feldolgozott versek felnőtteknek szólnak, érett, komoly témákat dolgoznak fel, a gyerekek mégis rajonganak a Kaláka muzsikájáért, koncertekre járnak, és a streamingplatformokon is hallgatják az együttes számait.
- Manapság sokan kritizálják a hazai zenei oktatást; az énekes szerint „a zenének az oktatásban valóban sokkal nagyobb lehetne a szerepe, mint az egyszerű éneklés, hiszen az egész lelkületet meghatározza”; a Kaláka dalait azonban inkább irodalomtanárok használják.
- Korábban tiltakozott a dalaik tanítása ellen, ma már belátja, hogy sokan általuk ismerik meg a magyar irodalom gyöngyszemeit.
- Az anyanyelv a kapocs, a hazánk az anyanyelv.
- Sajnos minden túlpolitizált, márpedig ezzel a helyzettel, akár egy-egy mondattal is vissza lehet élni. Míg „a rendszerváltáskor minden meghívásnak eleget tettünk, mindenhova elmentünk, ahova hívtak minket: legyen az MDF, SZDSZ, mindegy volt. Aztán ebből az lett, hogy azt, aki részt vett egy politikai rendezvényen, az újságírók elkezdték cikizni azzal, hogy ő már csak a fél országé.”
- Ma már azért nem járnak ilyen rendezvényekre, mert nem akarnak csak egy réteghez szólni, hiszen olyan kort élünk, amikor a közvélemény így gondolkodik.
- Azok az énekesek, például Bródy János vagy Koncz Zsuzsa, akik már a kezdetekkor felvállalták, hogy politizálnak, még mindig nagy tömeget mozgatnak meg, szemben például Tóth Gabival, akitől hiteltelennek tűnik az üzenet.
- A Petőfi […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2023/11/02/gryllus-daniel-kalaka-egyuttes-politika-rendszervaltas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!