Nézi az ember, és nem hiszi el. Persze tudjuk, hogyan mentek a dolgok a szocializmusban, micsoda ostoba elvtársaknak és ideológiáknak kellett megfelelni, és a filmet is láttuk már néhányszor, mégis döbbenetes újra és újra hallani őket. Almási Tamás kamerája megörökítette azt az 1981-es tatai tanácskozást, ahol a pop- és rockzene képviselői – mai szemmel szupersztárjai – szakszervezetet alapítottak, mert ezzel szerették volna elismertetni a létezésüket, ennek az árát azonban komolyan megkérték az ország funkcionáriusai.
A találkozónak és a róla készült filmnek mára olyan történelmi értéke lett, hogy aranybányát jelent minden, a korral foglalkozó kutató vagy laikus számára, már csak a korban jelentős szerepet játszó figurák megörökítése miatt is.
Lakás, telefon, útlevél
Először is itt van Erdős Péter, a Hanglemezgyártó Vállalat „márkamenedzsere”, élet és halál ura, tőle függött, hogy kinek jelenhet meg hanglemeze, és kinek nem. Ő testesíti meg a bratyizó tanárt – ahogy a film levetítése utáni beszélgetésen Takács Tibor történész fogalmazott –, aki megsimogatja a zenészek buksiját, és azt mondja, minden jó lesz, csak fogadjatok szót, és egyébként is, most, ebben a válságos gazdasági helyzetben még ki kell bírni egy kicsit.
Hozzám bárki bejött, hogy írjam alá az útlevélkérelmét, nincs rá se jogom, se alapon, de mindig aláírtam. Írok telefonajánlást, lakásügyi kérelmet, Zalatnay Cininek megírtam a Pozsgay elvtárshoz írt szívhez szóló lakáskérelmét, megkapta a lakást. (…) De a hőbörgés ront a ti helyzeteteken is, és az ország helyzetén is.”
– mondja Erdős, akitől a filmben megtudjuk azt is, hogy azért nem engedték a nyugati popzenét „rázúdulni” a magyar piacra, mert ezzel is védték a hazai zenészeket – lám, ezzel tették tönkre a jugoszláv beatzenét is.
Orgazmus, Bizottság, URH
Aztán itt van Barabás János, az Állami Ifjúsági Bizottság titkára, aki az „ifjúsági szórakozás” feltételeit akarja javítani – egyáltalán nem tekinti művészetnek, amit az Illés, az Omega vagy az LGT csinált. És „értékek szerinti differenciálásról” beszél kissé rébuszokban: annyi kihüvelyezhető belőle, hogy semmi szükség valamiféle értelmiségi véleménynyilvánításra.
De a legsötétebb mind közül dr. Tóth Dezső művelődési miniszterhelyettes, aki a keménykedő tanárt testesíti meg, és akinek a szavai nyomán mindjárt érthetőbbek lesznek Barabás rébuszai is. Cigarettájából sűrűn szippantva elkezdi sorolni, hogy milyen nihilista, a munka nélkül élést és más […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!