Két éve már, hogy nincsen köztünk Pelé, a labdarúgás első globális szupersztárja. A Fekete Gyöngyszem szinte megismételhetetlen számokat hozott össze karrierje során, 1363 hivatalos mérkőzésen 1281 gólt szerzett, emellett máig a sportág történetének egyetlen játékosa, aki háromszor (1958, 1962 és 1970) nyert világbajnokságot. Az Aranylabdát viszont sosem kaphatta meg, hiszen pályafutása során egyetlen európai klubban sem játszott, ami 1995-ig megkötés volt a sportág legrangosabb egyéni díjánál.
A brazil klasszis visszavonulása után sem tűnt el, 1993-ban létrehozta a Pelé Alapítványt, amely máig szociális projekteket támogat Brazíliában és világszerte. Az UNESCO 1994-ben jószolgálati nagykövetévé nevezte ki, míg 1995-től 1998-ig Brazília sportminisztere volt, elsődlegesen kitűzött célja a brazil sportban jelenlévő korrupció felszámolása volt. 2012-ben tiszteletbeli diplomát kapott az Edinburgh-i Egyetemtől humanitárius és környezetvédelmi ügyekhez való jelentős hozzájárulásáért, valamint sportteljesítményéért.
A brazil zseni több éves betegség után bekövetkezett halálát az egész világ gyászolta, tiszteletére számos stadiont átneveztek ezután. Az első konkrét hírek a kolumbiai Villavicencióban található Estadio Bello Horizonte stadionról érkeztek, amikor Meta megye kormányzója bejelentette, hogy hozzácsatolják a sportlétesítmény nevéhez a „Rey Pelé”, tehát Pelé Király nevet. De Bissua-Guinea kormánya sem tétlenkedett sokáig, az apró afrikai ország a Bafatá városában található sportlétesítményt, míg Ruanda a több hazai csapatnak is otthonául szolgáló Kigali Stadiont nevezte el a 82 évet élt legendáról.
Azonban az egyik legszebb gesztus még 2021-ben érte Pelét, miután Brazília legikonikusabb stadionját, a 90 ezer fő befogadására képes Maracana Stadiont keresztelték át az ő nevére. A Santos színeiben közel húsz évet lehúzó támadó ezredik gólját ráadásul pont ebben a stadionban szerezte meg, 1969. november 19-én a nagy brazil rivális Vasco da Gama ellen. Ezek után pedig már az sem volt meglepő, hogy a pálya melletti 1,4 kilométer hosszú, többsávos sugárút is már a Pelé Király nevet viseli.
Puskás Ferenc úgy nyilatkozott, hogy „a történelem legnagyobb játékosa Di Stéfano volt. Pelét nem vagyok hajlandó játékosként besorolni. Ő fölötte állt ennek”. Azonban a legjobban talán korábbi világbajnok csapattársa, Gérson foglalta össze mekkora örökséget is hagyott maga után Pelé, amikor azt mondta: „egy király nem hal meg, csak megpihen”.
PA Images Archive / Getty Images Hungary)
4Imagens / Getty Images Hungary)
Frank O’Brien / Boston Globe / Getty Images Hungary)
Keystone-France / Getty Images Hungary)
Pictorial Parade / Getty Images Hungary)
Keystone-France / Getty Images Hungary)
Birmingham Post and Mail Archive / Mirrorpix / Getty Images Hungary)
Bettmann / Getty Images Hungary)
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/multkep/2024/12/29/pele-brazil-futball-vilagbajnok/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!