2025. január 15., szerdaMa Lóránt napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
2025.01.15. Lóránt Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 401,00 Ft | CHF: 438,00 Ft
Kezdőlap / Kultúra / Bűnös város: Budapest – Így mulatott a budapesti elit a Horthy-korszakban

Hirdetés

Bűnös város: Budapest – Így mulatott a budapesti elit a Horthy-korszakban

Budapest, Zichy Jenő utca 31. Letisztult, puritán épület, minden különösebb ciráda nélkül. Az ember értetlenül áll, és azon gondolkodik, miért itt ér véget a Horthy-korszak pompás budapesti éjszakai életét bemutató várostörténeti séta, amelynek olyan állomásai voltak, mint az Operaház, a Parasiana Mulató (a mai Újszínház épülete), az Arizona, a Télikert (a mai Thália Színház épülete) vagy épp a Somossy Orfeum (a mai Operettszínház) szemet gyönyörködtető tömbje.

Az értetlenkedés azonban hamar szertefoszlik. Bauman Fruzsina sétavezetőtől megtudjuk, hogy a házban egykor kokainbarlang működött, így szorosan kapcsolódik sétánk témájához, melynek címe Bűnös város: Budapest. A Pestbudai séták kínálatának része.

Bauman Fruzsina az ELTE Modernkori Magyarország Doktori Programjának végzős hallgatója. Érdeklődése már a gimnáziumi évek alatt a magyar történelem felé fordult, így nem volt kérdéses, hogy egyetemi tanulmányait valamilyen módon a történelem fogja meghatározni. „Vidéki lányként, ugyanis Kaposvár környékről származom, vonzott a pezsgő budapesti élet. Tanulmányaim alatt több várostörténeti szemináriumon részt vettem, amelynek hatásra egyre jobban megszerettem a fővárost” – mondja magáról a séta kezdetén.

Hirdetés

Kokainbarlang Budapest szívében

A lelkes sétavezető rövidesen azt is a tudtunkra adja, hogy a Zichy Jenő utcai kokainbarlanghoz egy tragikus esemény kapcsolódik: a világháborús arisztokrata tábornok, Kövess Hermann báró egyik fia, a mindössze harmincéves Kövess Jenő halála.

Az ifjú arisztokrata hedonista életet élt, de ez akkoriban nem ment ritkaságszámba ebben a körben. Az ország legnevesebb családjainak ifjú tagjai gyakran a főváros neves szórakozóhelyein tombolták ki magukat – prostituáltak és táncos lányok társaságában. Hogy nevükön ne essen csorba, egyes szórakozóhelyek titkos kijáratokat építettek számukra, hogy egy szexuális vágytól túlfűtött, alkoholmámoros éjszakát követően észrevétlenül kiosonhassanak az épületből.

Zichy Jenő utca 31.

Zichy Jenő utca 31.

Fotó: Google Street View

Az aranyifjúnak számító Kövess gyakran belevetette magát a budapesti éjszakákba, a pesti kokainbarlangok törzsvendégeként volt ismert. Egy átmulatott éjszakát követően, 1929 januárjában főbérlője Kövess Jenő eszméletlen, összevert testére talált rá. A férfi kórházba került, ahol tüdőgyulladást állapítottak meg nála, a drogtól legyengült szervezete pedig hamar feladta a harcot.

A magyar elit egyik tagjának halála a sajtó és a hatóságok figyelmét is felkeltette, a nyomozás szálai rövid időn belül a Zichy Jenő utcai házba vezettek.

Azonban hiába volt óriási a sajtóvisszhang és a nyomozás híre, a madám kapcsolatrendszerének – és a különböző drogokat egyáltalán nem megvető budapesti elit összezárásának – köszönhetően mégsem a haláleset kapott nagy nyilvánosságot. A rendőrség inkább a fehér méreg terjesztésével kapcsolatos hálózat felderítésére helyezte a hangsúlyt.

Bauman Fruzsina

Bauman Fruzsina

Fotó: Bauman Fruzsina / Bauman Fruzsina

Ilyen világot már csak a filmvásznon láthatunk

A fiatal történész nagy odafigyeléssel kalauzolja 15 fős közönségét egy letűnt korszak világában. Szerepében végig sziporkázik, miközben a jelenlévők képzeletben már-már korabeli kosztümöt öltenek magukra, szemük előtt pedig egy olyan világ elevenedik meg, amelyet már csak filmvásznon láthatunk.

Bauman Fruzsina mindig is nagy érdeklődéssel fordult a két világháború közti időszak kérdései felé, legyen szó politikatörténetről, kultúrtörténetről vagy kultusztörténetről – mely a történész kutatásának központjában áll –, ennek hatására pedig olyan témakört szeretett volna bemutatni, ami az embereket mindig is izgatta:

Várostörténeti sétánkon egy letűnt korszak rejtélyes alvilágába kalauzolom az érdeklődőket. A Terézváros szívében található Nagymező utcát és környékét a XIX. század második felétől kezdve vigalmi negyedként emlegették, hiszen számos mulató/orfeum nyitotta meg kapuit a megfáradt emberek előtt. Vajon hogyan mulattak a pesti emberek a századelőn vagy a két világháború közti időszakban? Kik mulattak, kik mulattattak?

S hogy mennyire ér célt a történész? Elég csak ránk nézni, arcunkra kiül az elégedettség. Ugyanis amellett, hogy megtekinthetjük a korabeli éjszakai élet legfontosabb budapesti helyszíneit, részletes történelmi adalékot is […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kultur/2024/08/24/budapest-varostorteneti-seta-horthy-korszak-nagymezo-utca-opera-haz-bauman-fruzsina-zeneakademia-drogok/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Egész Hollywoodot felforgatta a Los Angeles-i tűzvész

Néhány napja jelentette be az Akadémia, hogy két nappal elhalasztották az Oscar-díj jelöltjeinek bejelentését. Az …