Hiába kötődik az Amerikai Egyesült Államokhoz, a nyugati világ legrangosabb újságírói elismerése mindig is különleges helyet foglalt el a magyar társadalom szemében. Nem véletlenül, hiszen a Pulitzer-díj Pulitzer Józsefről, a neves újságíróról kapta nevét, aki Magyarországon született, majd tinédzser éveiben vándorolt ki az Egyesült Államokba.
Pulitzer a munkásságával gyökereiben formálta át az újságírást. Hatalmas szerepe volt az úgynevezett sárga újságírás (a bulvárújságírás elődje) és filléres sajtó terjedésében és fejlődésében, amely jelentősen alakította a következő századok sajtóorgánumait. Halála előtt szorgalmazta, hogy az újságírásban addig bevett tanonci rendszert váltsák fel központi, egyetemi oktatásra. Végakaratában kétmillió dollárt hagyott hátra, amit a képzés fejlesztésére, valamint egy ösztöndíj létrehozására szánt, ebből jött létre 1917-ben a Pulitzer-díj.
Az elismerésnek két fő típusa van. Egyik az újságírói tevékenységet díjazó ág, a másik az irodalom, a zene és a dráma területén odaítélt elismerés. Az újságírói munka értékelésében jelenleg nem számít, hogy a díjazott milyen nemzetiségű. Ami fontos, hogy írásai az Egyesült Államok médiumaiban jelenjenek meg, vagyis az USA-ban folytasson jelentős újságírói tevékenységet.
Százéves szabály
Ezzel szemben a dráma, az irodalom és a zene kategóriáiban kikötés, hogy az alkotó az Egyesült Államok állampolgára legyen. Ezen szerettek volna most változtatni a művészek és műkedvelők, ezért levelet írtak a Pulitzer-bizottságnak, amelyben azt kezdeményezték, hogy a testület változtassa meg a szabályt – hívta fel rá a figyelmet a <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kultur/2023/09/14/pulitzer-dij-emlekdij-jospeh-pulitzer-jozsef-ujsagiras/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!