A Trump-kormányzat Moszkva felé történt drámai fordulata után Oroszország befolyásos ultranacionalistái igyekeznek értelmet látni abban, hogy ezentúl a legádázabb ellenség hirtelen csaknem szövetséges lett.
Ukrajna teljes körű megszállása óta eltelt három évben az orosz társadalomban sokan, különösen a háborúban aktívan részt vevők, őszíntén elhiszik a Vlagyimir Putyin elnök és az orosz nacionalisták által terjesztett ideológiai narratívát, miszerint országuk egzisztenciális háborút vív az Egyesült Államok által vezetett „kollektív Nyugattal”.
A háború óriási nyilvánosságot biztosított az orosz, úgynevezett „Z-közösségnek” – a háborút támogató önkénteseknek, katonai bloggereknek és ultranacionalistáknak, akik Ukrajna teljes leigázását akarják. A The Washington Post által megkérdezettek közül sokan azt mondták, hogy nem fogadnának el egy békerendezést, ha az nem járna Volodimir Zelenszkij ukrán elnök eltávolításával és egy kijevi hatalomváltással.
A „turbopatrióták” fontos szerepet játszottak a konfliktusban. Sokan a fronton harcoltak, és jutalmul megnövekedett a társadalmi státuszuk. A Kreml évtizedeken át a potenciális ellenzék illékony forrásának tekintette ezeket az ultranacionalista figurákat, akiket a kormányzat a véres, őrlő háború szükségességéről szóló üzenetének előmozdítására használt fel. Ugyanakkor Putyin és kormánya döntéseivel is néha kritikusak, és néhányukkal le is számoltak, amikor túl messzire mentek.
Vlagyimir Pasztuhov, a University College London orosz politológusa a Telegramon nemrégiben közzétett bejegyzésében arról írt, hogy az orosz ultranacionalista táboron belüli törések egy esetleges békeszerződés miatt fellángolhatnak, és megkérdőjelezhetik Putyin legitimitását.
A putyinizmus ideológiája … instabil izotóp, amely az első adandó alkalommal elemi részecskéire bomlik. Feltételezhető, hogy ha az alku valóban létrejön, az ilyen konfliktusok háromszoros erővel fognak fellángolni, és komoly kihívást jelentenek majd a rendszer stabilitása szemtontjából
– írta Putyin érzékelhető fordulatáról, amely a nacionalizmustól a washingtoni „ölelés” felé mozdult el.
Kökemény kritika
A Z közösség és az orosz ultranacionalisták az elmúlt hetekben különösen kritikusan viszonyultak ahhoz az eufórikus oroszországi reakcióhoz, amelyet Trump látszólag Moszkva-barátabb megközelítése váltott ki – és még inkább, amióta ezen a héten szóba került egy lehetséges tűzszünet is.
Katonai bloggerek és befolyásos nacionalisták az esetleges tűzszünetet olyan kísérletnek nevezik, amely „ellopja a győzelmet Oroszországtól„ – írta Szergej Markov Kreml-barát politikai elemző.
Miért is kellene örülnünk?
– kérdezte Zahar Prilepin nacionalista író a Telegramon, miután Oroszországban széles körben örömöt váltott ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump amerikai elnök ovális irodai […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!