Han Dong-hoon lemondott a dél-koreai kormányzó Polgári Erők párt éléről, mondván, hogy pozíciója tarthatatlanná vált, miután drámai döntést hozott Jun Szogjol elnök hétvégi felelősségre vonásáról – közölte a Yonhap.
A bejelentés hírére az alkotmánybíróság azt közölte, hogy megkezdte Jun Szogjol felelősségre vonásának felülvizsgálatát, de további részleteket nem árult el. Az elnök kihallgatására a héten kerülhet sor a dél-koreai hírügynökség szerint.
A kormánypárt eddigi vezetője, aki egykor az elnök legközelebbi szövetségesének számított, és az igazságügyi miniszteri pozíciót is betöltötte, mentegette magát az államfővel történő szakításról szóló döntése miatt, miután Jun Szogjol a hónap elején hadiállapotot akart bevezetni. „Annak ellenére, hogy a hadiállapotot a pártunk által támogatott elnök alkotta meg, értelmezhető úgy, hogy a katonaságot is mozgósító illegális hadiállapot védelmezése ennek a nagyszerű országnak az elárulása” – mondta, hozzátéve, hogy „megrémült” az esetleges vérontástól a polgárok és a katonák között, amennyiben nem oldották volna fel a hadiállapotot.
Minden lehetséges módon megpróbáltam jobb utat találni ennek az országnak a felelősségrevonáson kívül, de végül nem sikerült. Mindez a hiányosságaim miatt van. Sajnálom
– fogalmazott a lemondásról szóló bejelentésében Han Dong-hoon, végleg szakítva a dél-koreai elnökkel.
Han Dong-hoon és Jun Szogjol korábban együtt dolgoztak az ügyészségen, a pártelnököt sokáig az államfő legközelebbi politikai szövetségesének és pártfogójának tartották. Szoros kapcsolatuk a feszültség jeleit mutatta az év elején, amikor a kormánypárt vezetője kifejtette véleményét arról, hogy szerinte az elnöki párnak bocsánatot kellene kérnie, amiért a first lady átvett egy luxus Dior táskát. A szakítás azután következett be, hogy felfedték, Han Dong-hoon több politikus között volt, akik elrendelték Jun Szogjol letartóztatását.
A Polgári Erők pártelnöke ezt követően sürgette a kormánypárt képviselőit, hogy támogassák az ellenzék által kezdeményezett alkotmányos vádemelési (impeachment) eljárás megindítását célzó javaslatot, hangsúlyozva, hogy az államfő „nagy veszélyt” jelent a demokráciára. A szakadás a dél-koreai konzervatív mozgalmon belüli mélyebb megosztottságokat tükrözi, Han Dong-hoon egy fiatalosabb, látszólag reformszemléletű frakciót képvisel, amely egyre inkább ellentétben áll a hagyományos hatalmi bázissal.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!