Erős, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg pénteken Délkelet-Ázsiát. Az Amerikai Földtani Intézet és a német GFZ geotudományi központja szerint a földmozgás központja a Mianmar kulturális és vallási fővárosának tekintett Mandalajtól 17 kilométerre volt, 10 kilométeres mélységben. A várossal, amelyben mintegy egymillióan élnek, egy időre megszakadt a telefon-összeköttetés.
Az amerikai földtani intézet (USGS) becslése szerint több tízezer halott lehet. Az amerikai kormányügynökség megjegyezte, hogy „a lakosság ebben a régióban olyan épületekben lakik, amelyek érzékenyek a földrengésre, bár léteznek ellenálló szerkezetek”.
A Sky News ázsiai tudósítója, Cordelia Lynch arról beszélt, hogy a rengések előtt „semmilyen figyelmeztetés nem volt”. Amikor később megkérdezték, hogy Thaiföld mennyire van felkészülve a természeti katasztrófákra, megjegyezte, hogy „még mindig a 20 évvel ezelőtti pusztító cunami után tántorog”.
Nincs magyar érintett
A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nincsen magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek − közölte lapunk kérdésére Paczolay Máté, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
A térségből összesen 240 magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemre, akiket a minisztérium sorra megkeresett telefonon vagy elektronikus úton. Az eddigi visszajelzések alapján valamennyien jól vannak.
A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közölte, hogy a pénteki mianmari földrengésre válaszul beindította „vészhelyzeti irányítási rendszerét”, és mozgósítja dubaji logisztikai központját a traumás sérülések ellátásának előkészítésére.
A WHO a genfi központjából koordinálja a földrengésre adott válaszlépéseket. Margaret Harris szóvivő egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy „ez egy hatalmas esemény, amely egyértelműen komolyan veszélyezteti az életet és az egészséget”.
Aktiváltuk a logisztikai központunkat, hogy traumatológiai ellátmányt, illetve olyan dolgokat keressünk, mint a külső rögzítők, mert valószínűleg sok sérülttel kell majd foglalkozni
– mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy a WHO az alapvető gyógyszerek küldésére fog összpontosítani. Margaret Harris azt is leszögezte, hogy a 2023-as török–szíriai földrengésekkel kapcsolatos közelmúltbeli tapasztalatok alapján tudják, hogy mit kell először küldeni a bajbajutottaknak.
144 halott és 732 sérült
<a href="//index.hu/kulfold/2025/03/28/thaifold-foldrenges-felhokarcolo-termeszeti-katasztrofa/" […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/03/28/foldrenges-mianmar-thaifold-aldozatok-azsia/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!