2024. szeptember 8., vasárnapMa Mária napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
2024.09.08. Mária Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Tekernek a törökök a tagságért egy nemzetközi felmérés szerint

Hirdetés

Tekernek a törökök a tagságért egy nemzetközi felmérés szerint

A kutatásban feltett egyik fontos kérdés a következő volt:

 ön inkább kedvező vagy kedvezőtlen véleménnyel van az Európai Unióról?

Hirdetés

A vizsgált uniós országok nagy részében továbbra is elsöprő többségben vannak azok, akik kedvező véleménnyel vannak a szervezetről – derül ki a Pew Research Center legújabb kutatásából.

A felmérésben részt vett három nem európai uniós állam is, amelyek közül kettőben (az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban) is többségben vannak az együttműködésről pozitívan gondolkodók,

egyedül a csatlakozási tárgyalásokban megakadt Törökországban vannak kicsivel többen azok, akiknek inkább negatív a véleménye Brüsszelről.

A 9 vizsgált tagországból Svédországban és Lengyelországban a legnagyobb az Európai Unióval szimpatizálók aránya, a két államban a megkérdezettek mintegy háromnegyede alapvetően kedvező véleménnyel van az EU-ról. Spanyolországban, Németországban, Hollandiában, Olaszországban és Magyarországon is hasonló a helyzet. A felsorolt nemzetekben és hazánkban minimum minden hatodik megkérdezett pozitívan viszonyul az Európai Unióhoz.

A nemzetközi szervezetről a kutatásban részt vevő franciák és a görögök vannak leginkább rossz véleménnyel.

Franciaországban valamivel többen szeretik az EU-t, mint nem, viszont Görögországban a megkérdezettek több mint fele negatív érzéseket táplál a kontinens legfontosabb politikai és gazdasági együttműködésével kapcsolatban.

A felmérés alapján az uniós tagállamokban ilyen arányban gondolkodnak pozitívan a szervezetről:

  • Magyarországon a lakosság 62 százaléka inkább kedvező véleménnyel van az Európai Unióról, mint nem.
  • Lengyelországban ez a szám 76 százalék, Svédországban 73, Hollandiában 67, Spanyolországban és Németországban egyaránt 63, Olaszországban pedig 61 százalék vélekedik a magyarokhoz hasonlóan. 
  • Franciaországban 52 százaléknak van pozitív véleménye Brüsszelről, míg Görögországban a lakosság 53 százaléka kedvezőtlen véleménnyel van a szervezetről.
  • A brexit ellenére az Egyesült Királyságban élők 58 százaléka továbbra is pozitív gondolkodik az Európai Unióról. Az Egyesült Államokban ez a szám 61 százalék. A szervezethez régóta csatlakozni próbálkozó Törökországban pedig kisebbségben vannak az EU-ról jó véleménnyel lévők, itt csak 46 százalék az arányuk. 

Jelentősen visszaesett az EU-pártiak aránya

A kutatóintézet minden évben elvégzi ezt a felmérést. Látható a korábbi adatokból, hogy miután Oroszország 2022-ben háborút indított Ukrajna ellen, minden uniós országban (de még a nem EU-tagoknál is) kilőtt a szervezet támogatottsága. Jelenleg viszont egy olyan tendencia figyelhető meg, hogy az Európai Uniót kedvelők aránya visszaállt a háborút megelőző szintre, mindenhol 10 százalékpont körüli eséseket produkált a szervezet támogatottsága. Az USA-ban és az Egyesült Királyságban is pontosan ugyanez a folyamat figyelhető meg.

Azonban három ország – Magyarország, Hollandia és Lengyelország – esetében még az orosz agressziót megelőző évekhez képest is csökkent a Brüsszelről kedvezően gondolkodók aránya.

Ezekkel szemben Törökországban egészen más, egy sokkal izgalmasabb folyamat zajlik.

Törökország az unióban? Egyre elképzelhetőbb

Az utóbbi 5 évben stabilan növekedett az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó és a szervezetről kedvező véleménnyel levő törökök száma. Törökországban 2017 óta 16 százalékkal nőtt a csatlakozást támogatók aránya, így ha az uniós tagság csak azon múlna, hogy a választópolgárok mit szeretnének,

Recep Tayyip Erdogan 2023. november 17-én

Recep Tayyip Erdogan 2023. november 17-én

Fotó: Sean Gallup / Getty Images Hungary

a kis-ázsiai állam csatlakozna a szervezethez, ugyanis a lakosság 56 százaléka igennel szavazna egy erről szóló népszavazáson.

Ennek ellenére a nem uniós országban mégis többségben vannak azok, akik az eredeti kérdésre, vagyis hogy milyen véleménnyel vannak az EU-ról, azt válaszolták, hogy inkább negatívval. Érdemes tudni viszont, hogy Törökország már 1987 óta képtelen csatlakozni az Európai Unióhoz, ugyanis az ország nem felel meg a belépéshez szükséges koppenhágai kritériumoknak és az európai alapértékeknek.

Többek között az a baj az Erdogan elnök által vezetett országgal, hogy nem egy liberális demokrácia. A hatalmi ágak valójában nincsenek megfelelően szétválasztva, és a kormány sok esetben üldözi a független médiát.

Ez a hibrid rezsim vagy „illiberális demokrácia” néha lazul, néha keményedik Törökországban, és ezért a majdnem negyven éve tartó huzavona egyszerűen úgy jellemezhető, hogy a tárgyalások Brüsszel és Ankara között időnként elkezdődnek, majd eredménytelenül abbamaradnak. Legutóbb 2018-ban akadtak el, és azóta már újra sem indultak.

Azonban az elkövetkezendő […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/06/08/kutatas-europai-unio-velemeny-magyarorszag-nemetorszag-spanyolorszag-lengyelorszag-torokorszag-usa/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Ria Novosztyi: A Nyugat észre sem vette, de a harmadik világháború elkezdődött

Az egyetlen dolog, amit a Nyugat el akar érni, az az Oroszországgal szembeni fölény megszerzése …