Miközben feltételezések szerint az Egyesült Államok mintegy 900 katonát vonultat fel Szíriában, főként annak északkeleti részén, Oroszország – bár két legfőbb szíriai katonai támaszpontját, a tartuszi kikötőt és a hmejmimi légibázist egyelőre nem hagyja el – fokozatosan kivonul a közel-keleti ország északi területeiről. Irán és Oroszország több mint egy évtizede támogatja az Aszad-rezsimet, míg Törökország és az Egyesült Államok a kormány ellenőrzésén kívül eső területeken állomásoztatja csapatait, helyi meghatalmazottakat támogatva.
Pénteken a Fehér Ház az amerikai kongresszusnak írt levelében kijelentette, hogy „az Egyesült Államok fegyveres erőinek jelenléte továbbra is a stratégiailag fontos helyeken marad Szíriában, hogy a helyi, ellenőrzött szárazföldi erőkkel együttműködve hadműveleteket hajtsanak végre a Szíriából kiinduló folyamatos terrorfenyegetések kezelésére”.
A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsa közölte, hogy az Abu Mohammad al-Dzsuláni vezette Hajat Tahrír as-Sam (HTS) iszlamista szervezet és a Törökország által támogatott szíriai nemzeti hadsereg frakcióinak koalíciója gyorsan átvette az irányítást nagy területek felett, azonban hangsúlyozták, hogy az Egyesült Államoknak – amely a jelentések szerint korábban felfegyverzett és kiképzett szíriai lázadókat – „nincs köze ehhez az offenzívához”.
Az Egyesült Államok partnereivel és szövetségeseivel együtt az eszkaláció enyhítését, a civilek és a kisebbségi csoportok védelmét, valamint egy olyan komoly és hiteles politikai folyamatot sürget, amely egyszer és mindenkorra véget vethet ennek a polgárháborúnak a 2254-es ENSZ BT-határozattal összhangban álló politikai rendezés révén
– fogalmazott Sean Savett, a nemzetbiztonsági tanács szóvivője a The Intercept beszámolója szerint. „Továbbra is teljes mértékben védjük az amerikai személyzetet és az amerikai katonai pozíciókat, amelyek továbbra is elengedhetetlenek ahhoz, hogy az ISIS soha többé ne tudjon feltámadni Szíriában” – tették hozzá.
Egyes elemzők szerint azonban ennél többről van szó, a híradásokra és a közösségi médiában közzétett videókra hivatkozva arról beszélnek, hogy az amerikai légicsapások által támogatott lázadók most a szíriai kormányerők ellen harcolhatnak a kiújult keleti harcok részeként.
????????A-10 above regime controlled #DeirEzZor city bombing ????????/????????forces at east Euphrates bank
east #Syria pic.twitter.com/ZFTmwqMiK3— C4H10FO2P ☠️ (@markito0171) December 3, 2024
Ahogyan arról az Index is beszámolt, Antony Blinken amerikai külügyminiszter elmondta, hogy az Egyesült Államok közvetlen kapcsolatot létesített a szíriai HTS milíciával, amelyet továbbra is terrorszervezetként tartanak nyilván. A tárcavezető az Európai Unió, Törökország és számos arab ország képviselőjével tárgyalt Szíria jövőjéről Jordániában, azonban a találkozón Szíriát senki sem képviselte. Az arab országok aggódnak, nehogy egy „új Líbia” jöjjön létre Szíriában, miközben Izrael újabb légicsapásokat mért a közel-keleti államra.
Nagy-Britannia és az Európai Unió is nyit az új vezetés felé
David Lammy brit külügyminiszter vasárnap jelentette be, hogy London is diplomáciai érintkezésben áll az Aszad-rezsimet megbuktató szíriai lázadócsoporttal. Hangsúlyozta, hogy a HTS továbbra is a brit kormány tiltólistáján szerepel, de ez nem zárja ki, hogy London diplomáciai érintkezésbe lépjen a szerveződéssel, és ez meg is történt. A brit külügyi tárca vezetője kijelentette, hogy Nagy-Britannia reprezentatív, nem kirekesztő jellegű kormány létrejöttét szeretné Szíriában, mindemellett a szíriai vegyifegyver-készleteket is biztonságban akarja tudni, és biztosítani kívánja, hogy ezeket a fegyvereket senki ne vethesse be.
Kaja Kallas, az Európai Unió diplomáciai vezetője hétfőn az unió országainak külügyminisztereinek találkozója előtt elárulta, hogy az EU diplomáciai képviselete Damaszkuszba látogat, hogy kapcsolatot létesítsen Szíria új vezetésével. Szerinte az elkövetkező hetek, hónapok megmutatják, hogy jó irányba haladnak-e Szíriában a hatalomra került csoportok. Amennyiben igen, akkor készen állnak a további lépésekről szóló egyeztetésekre is.
This is my first Foreign Affairs Council,
and I am very much looking forward to it.We have three major topics on today’s agenda: Syria, Ukraine and Georgia.
My doorstep ↓ pic.twitter.com/0LSGYXwC3c
— Kaja Kallas […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!