„Az Európai Uniónak jobban koordinált iparpolitikára, gyorsabb döntésekre és jóval több beruházásra van szüksége, ha lépést akar tartani a világgazdaságban az Egyesült Államokkal és Kínával” – többek között erről beszélt szeptember 9-én Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke az EU gazdasági versenyképességéről szóló jelentésével kapcsolatban.
A Super Mariónak is becézett Draghi az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel szeptember 9-én mutatta be a csaknem 400 oldalas jelentését, amelyet eredetileg még júniusban terveztek publikálni.
Draghi a sajtótájékoztatón többek között arról beszélt, ha az EU lépést szeretne tartani a világgazdaság többi szereplőjével, akkor a GDP 5 százalékpontjával kellene növelnie a beruházásokat,
azaz évente 800 milliárd euróval kellene növelni az innovációra költött forrásokat az EU-ban.
Ez egyébként több lenne, mint a második világháború után az európai gazdaságot helyreállító Marshall-segély – az akkor a GDP 1-2 százalékát jelentette.
Draghi elmondta, a jelentésében radikális változásokat javasol, valamint gyors döntésekre és konkrét lépésekre van szükség az EU-ban – elmondása szerint jelentését leginkább a sürgősség és a konkrétság írja le legjobban.
Az egykori olasz miniszterelnök három fő területet határozott meg, ahol előrelépést vár az Európai Uniótól, valamint a tagállamoktól:
- csökkenteni a beruházásokra fordított források közötti ollót az Egyesült Államok és az EU között;
- a dekarbonizációt össze kell kötni a versenyképességgel, azaz a zöldenergiákra való átállásnak a gazdaság növekedését kell segítenie;
- valamint növelni a biztonságot és csökkenteni a gazdasági és biztonsági függőséget a világgazdaság más szereplőitől.
Draghi szerint Európa problémája nem az, hogy hiányzik a szaktudás és a tehetség a munkaerőpiacról, hanem hogy ők gyakran elvándorolnak – ezt alátámasztva emlékeztetett, hogy 2008-ban az európai gazdaság unikornisainak számító startupok 30 százaléka hagyta el időközben Európát, és helyezte át működését leginkább az Egyesült Államokba, amin az egykori EKB-elnök szerint változtatni kell.
„Európának olyan helynek kell lennie, ahol az innováció virágzik, különösen a technológia területén” – jelentette ki sajtótájékoztatóján Draghi.
Az elmondása szerint csaknem 170 javaslatot tartalmazó jelentésével kapcsolatban kijelentette, az Európai Uniónak csökkentenie kell más országoktól való gazdasági, valamint biztonsági függőségét – míg előbbinél konkrét példaként a nyersanyagokat nevezte meg, addig utóbbinál az ellátási láncokat. Szerinte a biztonsági függőséggel kapcsolatban az elmúlt tíz évben rosszabbodott a helyzet az EU-ban.
Draghi a jelentésében lefektetett programok finanszírozását részben újabb közös EU-s hitelfelvétellel oldaná meg,
azonban szerinte ahhoz, hogy ez működjön, jobb koordinációra van szükség az Európai Bizottság és a tagállamok részéről – többek között a gazdasági előírások és versenyképességi törvények lazításával oldaná meg, valamint a döntéshozatali eljárások megreformálásával.
Draghi szerint ahhoz, hogy Európa ne maradjon le az Egyesült Államoktól vagy Kínától, az EU-ban gyorsabb döntésekre lenne szükség. Az egykori olasz miniszterelnök egyszerűsítene az EU-s döntéshozatali eljáráson,
valamint azt javasolta, töröljék el a nemzeti vétókat, ami szerinte gyakran a közös célok és akarat ellen hat.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!