Az ukrán központi bank előrejelzése szerint a GDP 2024-ben 4 százalékkal, 2025-ben pedig 4,3 százalékkal fog nőni. A valuta stabil, a kamatlábak pedig 13,5 százalékkal 30 hónapja a legalacsonyabb szinten vannak.
Ezzel szemben Oroszországban a kamatlábaknak hamarosan el kell érniük a 23 százalékot, hogy megállítsák a rubel esését, a bankok törékenynek tűnnek, és a GDP 2025-ben mindössze 0,5-1,5 százalékkal fog növekedni. Ukrajnának azonban erős ellenszéllel kell szembenéznie: a háború erősödésével, a hazai erőforrások csökkenésével és Donald Trumppal.
Ukrajna gazdaságtörténete 2022 óta három szakaszból áll. Az elsőben, súlyos harcok közepette, az ország csak a tűzoltással tudott foglalkozni. Rendkívüli állapotot vezettek be, és 14 millió ember menekült el az otthonából. Oroszország blokád alá vette a fekete-tengeri kikötőket, elzárva ezzel Ukrajna exportképességét. A központi bank intézkedéseit katonai céloknak rendelték alá. 2022 első felében az államháztartási hiány felét finanszírozta. Szigorú tőkekontrollt vezetett be, és likviditással árasztotta el a bankokat. Az infláció az egekbe szökött, a GDP pedig harmadával zsugorodott − írja a The Economist.
A második szakasz azután kezdődött, hogy Ukrajna megállította az orosz előrenyomulást az ország déli részén 2022 közepén. A bizalom javulásával a GDP stabilizálódott. Az ENSZ által közvetített megállapodás lehetővé tette, hogy Ukrajna ismét exportálhasson gabonát. A központi bank ismét az infláció ellen küzdött. 2023 elején az IMF segélycsomagot írt alá Ukrajnával. A segélyek beáramlásával a devizatartalékok is helyreálltak. A tőkeellenőrzést is enyhítették.
A makrogazdasági stabilitás lehetővé tette a kormány és a vállalatok számára, hogy működésüket ellenállóvá tegyék a háborús kockázatokkal szemben. Az egyik prioritás a termelőeszközök védelme volt az orosz légitámadásokkal szemben. A biztonságosabb, nyugati régiókban ipari parkokat építettek. A vállalkozások külföldön kezdtek befektetni − tavaly minden tizedik új lengyelországi céget ukránok alapítottak.
Fontos feladat volt az erőforrások átcsoportosítása az elhúzódó konfliktus által támasztott szükségletekhez. Az állami kiadások több mint kétszeresére nőttek, és csak a védelmi és biztonsági kiadások a GDP közel 30 százalékát teszik ki. A Naftogaz, az ország szénhidrogén-vállalata 2023-ban olyan felügyelőbizottságot nevezett ki, amelynek tagjai európai blue chip cégekből érkeztek. A vállalat 2022-ben 79 milliárd hrivnya (750 milliárd forint) veszteséget könyvelt el, de 2024 első felében már 24 milliárd hrivnya […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/21/haboru-ukrajna-orosz-ukran-konfliktus-gazdasag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!