Tavaly az amerikai hadsereg a Fülöp-szigetek északi részén lévő Luzon-szigeten található bázisra telepítette a Typhon rakétarendszert, amely akár 1800 kilométerre is képes rakétákat kilőni. A hidegháború óta ez az első alkalom, hogy az amerikai hadsereg ilyen nagy hatótávolságú szárazföldi indítórendszert telepített határain kívülre.
Katonai szakértők szerint a Typhon telepítése az amerikai hadsereg szélesebb körű stratégiai átrendezésének része, mivel Peking óriási rakétafelhalmozással kívánja kivetíteni erejét a Csendes-óceánra – írta meg a The Wall Street Journal.
Egy Kínával való esetleges konfliktus esetén a Typhonhoz hasonló szárazföldi rakétarendszerek központi szerepet játszhatnak az Egyesült Államok olyan kulcsfontosságú szövetségeseinek védelmében, mint például a Fülöp-szigetek, amely Pekingnek a Dél-kínai-tenger szinte egészére vonatkozó igényei miatt került összeütközésbe Kínával, valamint Tajvan, amelyet Peking azzal fenyeget, hogy szükség esetén erőszakkal is elfoglal.
A kínai kormány riadtan reagált a Typhon telepítésére, és bírálta az Egyesült Államokat és a Fülöp-szigeteket, amiért azok szerinte fegyverkezési versenyt szítanak. Most a Typhon, amelyet a Biden-kormányzat idején a Fülöp-szigetekre helyeztek át, fontos lakmuszpapírként szolgál a szövetségeseknek, hogy a Trump-kormányzat hajlandó-e megvédeni őket egy Kínával való konfliktus esetén.
Rendkívüli mobil eszköz
A Typhon kétféle eszközt képes kilőni. A hagyományos robbanófejjel ellátott Tomahawk manőverező rakéták hatótávolsága körülbelül 1800 kilométer, ami Kína délkeleti részét, valamint a Dél-kínai-tengert és a Tajvani-szorost elérhetővé teszi. Egy Tajvan elleni kínai invázió esetén ezek célba vehetnék a kínai partvidék légvédelmi és radarrendszereit, valamint a kínai hadsereg kantoni és nanjingi irányító- és parancsnoki központjait.
A rövidebb hatótávolságú Standard Missile 6 vagy SM–6 kínai vagy más ellenséges hajókat és repülőgépeket célozhat meg, és elfoghatja az amerikai érdekeltségekre kilőtt cirkálórakétákat és ballisztikus rakétákat. A hadsereg tisztviselői szerint ez az egyetlen olyan rakéta az amerikai arzenálban, amely képes – legalábbis pályája végső szakaszában – elfogni azokat a hiperszonikus rakétákat, amelyeket Kína és Oroszország is tesztel.
A Typhon rendszer mobilis, közúton és terepen is képes haladni az Oshkosh HEMTT családjába tartozó M983A4 teherautó felhasználásával. Az M983A4 egy nagy teherbírású jármű, amely képes a rakétavető és a kapcsolódó elemek vontatására különböző terepeken, beleértve a zord környezetet is. Ez kiváló manőverezhetőséget biztosít a rendszernek, akár a harci zónákban, akár a műveletek során történő átcsoportosításkor. Az M983A4 óránként 80–96 kilométeres végsebességre képes aszfaltozott utakon, és összkerék-meghajtású konfigurációjának köszönhetően kivételes mobilitást biztosít a terepen – közölte az Army Recognition.
Töréspont a két világhatalom között
Az amerikai hadsereg először egy évvel ezelőtt szállított két Typhon rakétaindítót, egy műveleti központot és támogató járműveket a Luzon-szigetre a két ország közös hadgyakorlatára. A hadsereg, amely 2022 végén vette át a rendszert, azt mondta, hogy az Indo-csendes-óceáni térség forró és párás éghajlatán akarja tesztelni azt.
A hadsereg később beleegyezett a telepítés határozatlan időre történő meghosszabbításába. Azóta a Fülöp-szigeteki parancsnokok azt mondták, hogy szeretnék megvásárolni a Typhont a saját hadseregük számára, és az ország csapatait most képzik ki a rendszer használatára.
Annak ellenére, hogy a telepítés közvetlen katonai értéke korlátozott – egy Typhon-üteg négy indítóállásból áll, és nem tartalmaz rakétákat –, Peking reakciója erőteljes volt.
A kínai külügyminisztérium követelte a rendszer kivonását, és megtorló intézkedésekkel fenyegetett.
Kína nem nézi tétlenül, ha biztonsági érdekeit sértik vagy fenyegetik
– közölték februárban.
Oroszország, Kína szoros szövetségese szintén elítélte a lépést. Vlagyimir Putyin orosz elnök a Pershing II rakétakilövők 1983-as nyugat-németországi telepítéséhez hasonlította a telepítést, amelyet a szovjet vezetők akkoriban úgy értelmeztek, mint egy, az ország elleni megelőző csapás előkészítését a Nyugat részéről.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!