Az ENSZ Dél-Libanoni Ideiglenes Erői (UNIFIL) egy békefenntartó misszió, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa hozott létre Dél-Libanonban még 1978-ban, miután Izrael megszállta az országot. A misszió célja az volt, hogy megerősítse Izrael kivonulását Libanonból, segítsen helyreállítani a békét és a stabilitást a térségben, és támogassa a libanoni kormányt a terület feletti ellenőrzés visszaszerzésében.
2006-ban, az Izrael és a Hezbollah közötti háborús konfliktust követően az ENSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta az 1701-es határozatot, amely kibővítette az UNIFIL szerepét. A misszió feladata lett a tűzszünet felügyelete és a libanoni fegyveres erők segítése Dél-Libanonban, többek között a Libanon és Izrael közötti határvidéken, a kék vonal mentén történő bevetésük során.
Az UNIFIL jelenleg mintegy 10 500 békefenntartót alkalmaz 50 különböző országból, köztük Indiából. Egyébként 15 magyar katona is részt vesz a misszióban. Műveleteinek körülbelül 17 százalékát a Libanoni Fegyveres Erőkkel összehangoltan hajtja végre. Emellett az UNIFIL-t egy öt hajóból álló tengeri egység is támogatja, amely Libanon part menti vizeit felügyeli, hogy lecsapjon a fegyvercsempészekre és biztosítsa a partszakaszt.
Ha incidens történik, az ENSZ békefenntartói szükség esetén gyorsan további csapatokat telepítenek a területre, hogy megakadályozzák a két fél közötti közvetlen összecsapásokat, és biztosítsák, hogy a helyzet ellenőrzésük alatt maradjon.
India régóta hozzájárul az ENSZ békefenntartó misszióihoz, és megalakulása óta tagja az UNIFIL-nek. Az ő szerepük a béke fenntartására és az eszkaláció megelőzésére koncentrál, nem pedig a konfliktusban való közvetlen részvételre.
Az évtizedek óta ott állomásozó indiai kontingens az ENSZ szigorú protokolljai szerint működik,
a terület megfigyelésére, a béke biztosítására és az ENSZ-missziók elleni fenyegetések elhárítására összpontosítva. Az indiai zászlóalj az egyik legnagyobb kontingens az UNIFIL-en belül, több mint 900 katonával és személyzettel, akiket Dél-Libanonban állomásoztatnak. Az indiai békefenntartók között 873 katona és 19 törzstiszt van. Közülük 6 nő.
A konfliktus jelenlegi állása szerint a tűzszünet közvetítésére irányuló nemzetközi diplomáciai erőfeszítések zsákutcába jutottak, az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!