Nem kellett azonban sok idő, hogy a történelem újra megkezdődjön. Jugoszlávia felbomlása és az azt kísérő borzalmak, a nacionalista tekintélyelvűség felemelkedése a posztszovjet Oroszországban, 9/11 és az azt követő terrorellenes háború, valamint Samuel Huntington Civilizációk összecsapása tézisének térnyerése − mindez szétzilálta azt az elképzelést, hogy a világ egy harmonikus demokratikus rend felé konvergál. Fukuyama nagyszabású víziója a 2000-es évek közepére figyelmeztető példává vált az elefántcsonttornyokban uralkodó bizonyosság veszélyeiről − írja a Newsweek hasábjain megjelent véleménycikkében Dan Perry, az Associated Press korábbi kairói Közel-Kelet-szerkesztője és londoni Európa-Afrika-szerkesztője, a jeruzsálemi Külföldi Sajtó Egyesület korábbi elnöke.
A szerző felidézi egy évtizeddel ezelőtti beszélgetését Fukuyamával, aki – mint írta – akkor már feltűnően szégyenlős volt az eredeti téziseit illetően. Ugyanakkor tisztán látott és intellektuálisan sokkal nagyobb magasságban mozgott, mint a legtöbb figura, akivel beszélt. Úgy tűnt, hogy az ő véleménye szerint néha az ember kockáztat, és ez visszaüthet – aki semmit sem kockáztat, semmit sem nyerhet.
Még akkor is, amikor a tekintélyelvűség és a nacionalizmus a világ számos részén elterjedt, és amikor a dzsihadizmus destabilizálta a Közel-Kelet hatalmas területeit, legalább az igazi demokráciák immunisak voltak.
A nyugati társadalmakon belül talán még mindig igaz volt, hogy a történelemnek vége. A nyugati demokráciák – különösen az Egyesült Államok –
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/29/tortenelem-vege-francis-fukuyama-samuel-huntington/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!