Néhány hete Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő az Index Kibeszélő című műsorában azt mondta a kérdésre, hogy megszűnhet-e a NATO, hogy szerinte nem szűnik meg, viszont miért ne lehetne felvetni egy másik kérdést, mégpedig azt, hogy lehetne-e mellett létrehozni egy különálló európai haderőt is, Amerika nélkül. Ez a folyamat pedig most felerősödni látszik, hiszen az utóbbi hetekben többször találkoztak az Önkéntesek Koalíciójának tagjai, akik között bizony nem csak európai hatalmakat találunk.
A múlt héten Párizsban ült le tanácskozni 30 ország képviselője, hogy véglegesítsék az Ukrajnának szánt biztonsági garanciákat egy Oroszországgal kötendő jövőbeli békemegállapodás esetére. Az Emmanuel Macron által Önkéntesek Koalíciójának nevezett csoport tanácskozásán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mellett ott volt többek között Keir Starmer brit, Giorgia Meloni olasz és Donald Tusk lengyel kormányfő, valamint Olaf Scholz német kancellár és Cevdet Yilmaz török alelnök.
A találkozó befejezését követő sajtótájékoztatón a francia elnök bejelentette, hogy egy francia-brit küldöttség a következő napokban Ukrajnába utazik, hogy előkészítse, „milyen formátumot ölt majd az ukrán hadsereg”, valamint „a szövetséges országok erőinek esetleges bevetését egy lehetséges békemegállapodás után”. Emmanuel Macron elmondta, hogy ő és Keir Starmer brit miniszterelnök irányítja a nemzetközi koalíció erőfeszítéseit, amelyben jelen van Kanada és részt vesz benne az Európai Unió és a NATO is.
A francia államfő elismerte, az Ukrajnát támogató országok nem egységesek abban, hogy egy esetleges békemegállapodás után csapatokat küldjenek-e az országba. „De az egyhangúságra nincs is szükség” – jelentette ki Macron .
A megállapodás megvan, és mi most továbblépünk és dolgozunk. És így valóban lesz egy megerősítő erő, amelybe több európai ország is bekapcsolódik
– mondta, majd így folytatta: „ Úgy gondolom, hogy a következő három-négy héten belül meglehetősen pontos cselekvési tervünk lesz erre a két kérdésre – az ukrán hadsereg és a biztonsági erők formájára – a követelményekkel, de a hozzájárulókkal is” – jelentette ki a francia elnök az Ukrajnát támogató államok koalíciójának párizsi csúcstalálkozója végén.

Elhangzott a francia elnök részéről az is, hogy a cél egyértelmű: a béke kivívása, és a legjobb tárgyalási pozícióba kell hozni Ukrajnát, és biztosítani kell, hogy a békemegállapodás szilárd és tartós legyen minden európai számára. Az államfő hozzátette, Ukrajnának volt bátorsága elfogadni a 30 napos tűzszünetet. Az ukrán döntés óta nem érkezett orosz válasz. Újabb részleges és hipotetikus tűzszünetekre vonatkozó feltételek születtek, ugyanakkor napról napra egyre súlyosabbak a csapások.
„Nincs értelme megszüntetni a szankciókat mindaddig, amíg a béke nem állt helyre igazán, és ettől sajnos még messze vagyunk” – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár a csúcstalálkozó végén, úgy ítélve meg, hogy súlyos hiba lenne most ezt megtenni. „Éppen ellenkezőleg, azt beszéltük meg, hogy miként lehetne szigorítani a szankciókat. Megvitattuk a béke helyreállításának terveit, a fegyveres erők mozgósítását és a hadműveleti terveket, legyen szó légi, szárazföldi vagy tengeri hadműveletekről” – erősítette meg Keir Starmer brit miniszterelnök.
Az Index a párizsi találkozó kapcsán megkereste ismét Kis-Benedek Józsefet, hogy mit gondol az egyre komolyabbra forduló, Ukrajna mögött felsorakozó, már egyértelműen nem csak európai, hanem nemzetközi koalícióról. A biztonságpolitikai szakértő szerint az európai értekezlet már egy formálódó szövetséget körvonalaz. Persze kérdés az, hogy milyen lesz a felvetésekre adott orosz válasz, illetve előbb-utóbb Trumpéknak is kell erre valamit reagálniuk.
A nemzetközi támogatást pedig jól példázza, hogy olyan országok is jelen voltak, mint Kanada, Japán, Brazília, vagy éppen Dél-Korea.
A kínai szál
A tájékoztató egy pontján a francia államfő kitért arra, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!