2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Kőkemény üzenet: Egyáltalán nem engedjük meg, hogy állami ellenőrzésen kívül legyenek fegyverek

Hirdetés

Kőkemény üzenet: Egyáltalán nem engedjük meg, hogy állami ellenőrzésen kívül legyenek fegyverek

Izrael még több hétig bombázott Szíriában katonai létesítményeket az újonnan formálódó szír állam infrastruktúráját is rombolva, s foglalta el a Hermon-hegy szíriai oldalát, kiszélesítendő a demilitarizált ütközőzónát. Közben arra hivatkozott Bagdad, hogy mindez a saját biztonságát szolgálja.

Törökország szintén biztonsági óvintézkedésből hozott létre korábban ütközőzónát Szíria északkeleti részén. Ankara ugyanis folyamatos fenyegetést lát a határ menti kurd régióban: a Törökországban betiltott és terrorszervezetnek tekintett Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és az SDF részét képező Népvédelmi Egységek (YPG) szíriai kurd milícia szövetsége miatt alakította ki a határ menti ütközőzónát is.

E sorok írásakor is harcok dúltak az észak-szíriai Manbidzs város környékén a törökbarát milíciák és a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű szervezet között, és a török légierő is bombázza folyamatosan az északkeleti szír kurd területeket. A nagy kérdés, hogy Törökország a határ menti ütközőzóna fenntartásán túl komolyabb hadműveleteket is végrehajt-e majd Szíria e területein. Akár egy nagyszabású török hadműveletet is sejtetnek az olyan kijelentések, hogy „Szíria területéről minden kurd fegyveres ki lesz szorítva”.

Hirdetés

Lesz-e megbékélés Szírián belül?

A konszolidációra utaló jel, hogy az Aszad-rezsim bukása utáni Szíria új vezetésén az látszik, hogy nem a leszámolás, hanem a békés újjáépítés a prioritás a közel-keleti országban. Szíria de facto vezetője, a korábbi iszlamista felkelő, az al-Dzsolani néven ismert Ahmed al-Saraa igyekszik erről meggyőzni és megnyugtatni az ország sokféle nemzetiségi és vallási felekezetét. Az év végén ennek céljából találkozott magas rangú keresztény vezetőkkel, ígéretet téve a kisebbségek jogainak garanciájára. 

Ahmed al-Saraa 2024. december 22-én

Ahmed al-Saraa 2024. december 22-én

Fotó: Anadolu / Getty Images Hungary

Al-Dzsolani az említett kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) küldötteivel is tárgyalt. Ez volt az első megbeszélése kurd parancsnokokkal azóta, hogy a HTS iszlamista felkelők által vezetett ellenzéki szövetség december elején megdöntötte az Aszad-rendszert. Egy névtelenül nyilatkozó tisztviselő elmondta, hogy ez egy „előzetes találkozó a jövőbeli párbeszéd alapjainak lerakásához”, hozzátéve, hogy mindkét fél megállapodott „a találkozók folytatásában a jövőbeli megegyezések elérése érdekében”. Nem elhanyagolható tény ugyanakkor, hogy korábban a kurd vezetésű SDF éppen azon iszlamista katonai alakulatok ellen harcolt, melyeknek az új szír vezető aktív tagja volt.

Kérdéses az is, hogy mennyire lesz pártatlan a török támogatással hatalomra jutó új szír vezetés álláspontja a török–kurd ellentétben. Jelzésértékű, hogy a kurd erők lefegyverzésével képzeli el a békét Szíriában:

Egyáltalán nem engedjük meg, hogy az országban állami ellenőrzésen kívül legyenek fegyverek, mind a forradalmi csoportok, mind az SDF (kurdok) térségében jelen lévő frakciók kezében

– jelentette ki al-Dzsolani a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erőkre utalva.

Az Iszlám Állam elleni harcokban edződött és az azt legyőző SDF önként nem valószínű, hogy ebbe belemegy. Esetleg akkor, ha biztonsági garanciákat kap legfőbb globális támogatójától, az Egyesült Államoktól és regionálisan Izraeltől. (Egyes hírek szerint az USA csendben növeli katonai jelenlétét a térségben.)

Más, harcban nem álló kurd csoportok a békés rendezésben való részvételüknek már hangot adtak: Abdullah Keddo, a Szíriai Ellenzéki és Forradalmi Erők Nemzeti Koalíciója (SMDK) Politikai Tanácsának tagja és a Szíriai Kurd Nemzeti Tanács (ENKS) képviselője kijelentette, hogy a PKK/YPG terrorszervezet szíriai jelenléte árt a párbeszédnek és a kurd csoportok közötti stabilitásnak: „alapvető feltételünk, hogy megszakítsuk a kapcsolatot a PKK-val”.

„Hosszú és nehéz párbeszédet folytattunk a PYD-vel (a szíriai kurdok vezető politikai pártja, a PYD a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szíriai ágaként jött létre 2003-ban) – hangsúlyozta Keddo Szíria területi integritásának, valamint a térségben élő összes kisebbség jogai védelmének fontosságát. – E párbeszéd első szakaszát Maszúd Barzani, az iraki kurd regionális kormány (KRG) elnöke vezette, de kudarccal végződött. A kudarc oka az volt, hogy a PYD és szövetségesei, valamint azok kiterjesztései ragaszkodtak ahhoz, hogy a régió közigazgatását és a gazdaság forrásait maguk irányítsák. Mi viszont azt akartuk, hogy a közigazgatásban a régió minden összetevője, így a kurdok, az arabok, az asszírok és a türkmének is részt vegyenek. A fő feltételünk az volt, hogy megszakítsuk a kapcsolatot a PKK-val, de ebben eddig kudarcot vallottunk.”

Szíria integritását hangsúlyozva azt mondta, hogy „szíriaiakként elutasítottunk minden határon túli erőt, és ellenezzük a nem szíriaiak politikai jelenlétét Szíriában”. Ennek értelmében viszont nemcsak a belföldi militáns és határon túli kurd politikának, hanem Törökországnak is bármilyen befolyásolását is elutasítja.

Mit akarnak az oroszok, a törökök, az amerikaiak és Irán?

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/01/11/sziria-kurdok-kurdisztan-iszlam-siita-szunnita-demokracia-torokorszag/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

A franciák Emmanuel Macron második kormányát buktatnák meg három hónapon belül

Emmanuel Macron francia elnök még szeptember 5-én nevezte ki miniszterelnöknek Michel Barnier egykori uniós biztost, …