Szíriaiak tömegei igyekeztek a létesítményekhez, hogy megkeressék szeretteiket, akik a 13 éves polgárháború alatt eltűntek a börtönrendszerben. Nincs hírhedtebb börtön, mint a fővárostól, Damaszkusztól északra fekvő Sednaya.
A Sednaya már a polgárháború előtt is hírhedt volt a széles körben alkalmazott kínzásokról és bántalmazásokról. A konfliktus alatt azonban valóban a romlottság és az erőszak példájává vált, ahol a legszörnyűbb atrocitásokat követték el Bassár el-Aszad elnöksége idején.
Emberi jogi csoportok szerint több tízezer embert tartottak fogva a Sednayában. Megkínozták, megverték őket, és nem kaptak élelmet, vizet és gyógyszereket. Koncepciós pereket követően tömeges akasztásokat rendeztek. Az egyik csoport becslése szerint több mint 30 ezer fogvatartottat öltek meg csak ebben a börtönben. A legtöbb esetben a családtagok nem kaptak tájékoztatást a foglyok sorsáról.
Kiket tartottak fogva a Sednayában?
A Damaszkusztól északra, egy dombon 1987-ben épült katonai börtönben politikai foglyok raboskodtak. Amint arról a The New York Times beszámolt, ez volt a leghírhedtebb börtön a brutális rendszerben. Az Amnesty International a Sednayát csak „emberi mészárszékként” jellemezte. A foglyokat képviselő csoport jelentése szerint a börtönt több száz őr, valamint katona védte, és aknamezők gyűrűje vette körül.
Még 2007-es becslések szerint a létesítményben 1500 embert tartottak fogva, de az Amnesty International 2017-es jelentése szerint a szíriai polgárháború kitörése után ez a létszám a 20 ezret is elérhette.
A börtön története
A polgárháború kitörése előtt a Sednaya foglyainak többsége iszlamista volt, akiket a szíriai kormány arra bátorított, hogy csatlakozzanak az Al-Kaida egyik szárnyához, amely Irakban harcolt az Egyesült Államok ellen. Miután hazatértek, Aszad börtönbe záratta őket, hogy megakadályozza, hogy veszélyeztessék az uralmát.
Amikor 2011 elején elszaporodtak a kormányellenes tüntetések, a kormány számos dzsihadistát szabadon engedett, és többek között tüntetőket, aktivistákat és újságírókat ezreit kezdte bebörtönözni.
Brutális körülmények
Az Amnesty International jelentése és az ENSZ vizsgálata megállapította, hogy a szíriai hatóságok szándékosan gyilkolták meg a fogvatartottakat, miután brutálisan megkínozták őket. Az ENSZ nyomozói megállapították, hogy
a cselekmények emberiesség elleni bűncselekményeknek minősülnek.
A fogvatartottakat szexuálisan is bántalmazták. Arra kényszerítették őket, hogy verjék, megerőszakolják vagy akár megöljék egymást – állítják jogvédő csoportok és a The New York Times. 2017-ben az Egyesült Államok azzal vádolta meg a szíriai kormányt, hogy egy krematóriumot működtetett, hogy leplezze a tömeggyilkosságokat.
Azon kevesek, akiket – leginkább családi kapcsolatok vagy kenőpénzek révén – szabadon engedtek, arról számoltak be, hogy a fogvatartottak gyakran elfertőződő sebek miatt haltak meg a túlzsúfolt cellákban. Csak másodperceket kaptak arra, hogy a mellékhelyiségeket használják, így gyakran arra kényszerültek, hogy a cellákban könnyítsenek magukon.
A rendszer számos börtönében hasonlóak voltak a körülmények, azonban a Sednayjában a volt rabok szerint a bánásmód különösen szadista lehetett.
A foglyok még kínzás közben sem nézhettek az őrökre, nem beszélhettek, és nem csaphattak zajt. Büntetésként megvonták tőlük a vizet, vagy arra kényszeríthették őket, hogy meztelenül, takaró nélkül aludjanak a fagyos hidegben.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/15/sziria-borton-bassar-el-aszad-gyilkossag-sednaja/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!