2024. október 18., péntekMa Lukács napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 370,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.18. Lukács Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 370,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Így lett egy piti tolvajból Oroszország második legveszélyesebb embere

Hirdetés

Így lett egy piti tolvajból Oroszország második legveszélyesebb embere

Jevgenyij Prigozsin 1961-ben született Szentpéterváron. Édesapja még a Wagner-vezér gyerekkorában meghalt, anyja pedig egy kórházban dolgozott. Prigozsin egy sportakadémia növendéke volt, ahol a hétköznapjai gyakran többórás sífutással teltek, de az iskolát nem sikerült befejeznie, elzüllött, és piti bűnözők közé keveredett. 

A The Guardian és a Meduza oknyomozó portál birtokába jutott 1981-es bírósági dokumentumokból kiolvasható Prigozsin fiatalságának története. 1980 márciusának egyik estéjén a 18 éves Prigozsin és három barátja éjfél előtt kilépett egy szentpétervári kávézóból, és észrevettek egy nőt, aki egyedül sétált a sötét utcán. Prigozsin egyik barátja azzal terelte el a nő figyelmét, hogy cigarettát kért tőle. Amikor a nő kinyitotta a táskáját, Prigozsin mögé osont, megragadta a nyakát, és addig szorította, amíg a nő eszméletét nem vesztette.

Ezt követően a barátja levette a nő cipőjét, miközben Prigozsin az arany fülbevalóját vágta zsebre. Az ájult nőt az utcán hagyták. 

Hirdetés

A bírósági dokumentumok alapján Prigozsin és barátai több hónapon keresztül hajtottak végre ehhez hasonló rablótámadásokat. 13 év börtönbüntetésre ítélték, 1990-ben szabadult, a Szovjetunió végnapjainak idején.

Hot dog árusból étterem-tulajdonos

Szabadulását követően visszatért Szentpétervárra. A városra elképesztő átalakulás várt, nagyon gyorsan meg tudott gazdagodni, aki elég rámenős és okos volt ahhoz, hogy megragadja a lehetőségeket. Prigozsin eleinte nem tolongott az első sorban, hot dog árusítással kezdte a karrierjét.

A város monumentális átalakulás küszöbén állt, miközben Prigozsin a mustárt családi lakásuk konyhájában készítette. Ez végül meghozta az üzleti sikert számára.

Havonta ezer dollárt kerestünk, ami rubelben elképesztő összeget jelentett, anyám alig tudta megszámolni

– mondta Prigozsin 2011-ben azon ritka alkalmakkor, amikor interjút adott a sajtónak. De nem érte be annyival, hogy hot dogot árult. Igyekezett barátokat találni magának az orosz elit köreiben. Nemsokára egy élelmiszerláncban szerzett részesedést, 1995-ben pedig úgy döntött, hogy itt az ideje, hogy üzleti partnereivel éttermet nyisson. Rátalált Tony Gearre, egy brit szállodaigazgatóra, aki korábban a londoni Savoyban, de akkoriban épp Szentpétervár egyik luxusszállodájában dolgozott.

Prigozsin felkérte Geart, hogy vezesse új éttermét, a szentpétervári Vasziljevszkij-szigeten található Old Customs House-t, ami kiváló, a hírességek által kedvelt étteremmé vált irányítása alatt. Popsztárok és üzletemberek is szívesen ettek ott, ahogyan Szentpétervár polgármestere, Anatolij Szobcsak is, aki néha a helyettesével, Vlagyimir Putyinnal együtt érkezett. Amikor Putyin Oroszország elnöke lett, külföldi vendégeit gyakran szülővárosában látta vendégül, és Prigozsin éttermében rendezték meg a gálavacsorákat.

Ekkoriban alakult ki szoros viszony az orosz elnök és a zsoldosvezér között.

Prigozsin a Concord nevű holdingon keresztül az állam egyik legnagyobb beszállítójává vált. 2012-ben már 10,5 milliárd rubel értékben kötött szerződéseket az orosz állammal. Még a moszkvai iskolák közétkeztetési feladatait is az ő cége látta el, ahogyan a nagy állami rendezvények is hozzá tartoztak. Milliárdokat keresett a hadsereg élelmezésével is.

Putyin és Prigozsin 2010-ben

Putyin és Prigozsin 2010-ben

Fotó: Alexey Druzhinin / AFP

Putyinnak tetszett az ötlet

Prigozsin számára hatalmas lehetőséget jelentett, hogy Oroszország 2014 márciusában annektálta a Krímet, majd nem sokkal később katonai beavatkozásokat hajtott végre Kelet-Ukrajnában. Putyin tagadta, hogy reguláris orosz csapatok részt vettek volna az akciókban, pedig a bizonyítékok erre utaltak. A Kremlben ekkor kezdtek el gondolkodni azon, hogyan lehetne hihetőbbé tenni az álláspontjukat a világ számára. Így kerültek képbe a zsoldosseregek, amelyek papíron az orosz karhatalmi erőktől távol álltak. Azt a látszatot kelthették, hogy a harcokban valóban nem vesznek részt hivatásos orosz katonák.

Az orosz védelmi minisztérium volt tisztségviselője szerint Prigozsin ötlete volt a Wagner- csoport megalakítása, nem pedig az orosz hírszerzésé. Putyinnak pedig tetszett az ötlet, Beleegyezett a projekt megvalósításába.

Prigozsin számára kulcsfontosságú pillanat volt 2015 vége, amikor Putyin úgy döntött, hogy katonai beavatkozással is támogatja Bassár el-Aszad rezsimjét Szíriában. Nem csak a hadsereg élelmezésén kaszált, a Wagner csapatait is odaküldhette, amely egyre többet bizonyított, és az ukrajnai háborúban is meghatározó […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2023/08/24/jevgenyij-prigozsin-portre-felemelkedes-bukas-oroszorszag-wagner-csoport-zsoldos-oroszorszag-vlagyimir-putyin/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Donald Trump Ukrajnát hibáztatta a háború kitöréséért

Trump szeptember végén találkozott az ukrán elnökkel a Trump Toronyban, ez volt az első találkozójuk …