Az alavita felemelkedés egy fél évszázados folyamat volt. Az 1920-ban még kirekesztett, marginális kisebbség 1970-re már szilárdan uralta Szíriát. Ennek az elképesztő átalakulásnak három szakasza volt: a francia mandátum (1920-46), a szunnita dominancia (1946-63) és az alavita konszolidáció korszaka (1963-70).
A francia mandátum időszaka: az alavita autonómia (1920-1946)
Az I. világháborút követő francia fennhatóság leginkább az alaviták számára járt előnnyel. Az új hatalom igyekezett az összes kisebbségi lakossággal együttműködni, és erre leginkább az alaviták voltak „vevők”. Ők is jártak a legjobban: autonómiát nyertek, kikerültek a szunnita felügyelet alól; Szírián belül önálló államot (Latakia) is kaptak 1922. júliusában. A francia segítséggel létrejött alavita állam alacsony adót és jelentős francia támogatást élvezett.
Cserébe segédkeztek a francia uralom fenntartásában. Nagy számban jelentek meg, amikor a szíriaiak többsége bojkottálta a franciák által támogatott választásokat. A lakosság összlétszámához képest aránytalanul sok katonát biztosítottak a kormánynak, mintegy felét alkotva a Troupes Spéciales du Levant rendfenntartó nyolc gyalogzászlóaljnak, mely egyúttal a hírszerzést is biztosította. Az alaviták feloszlatták a szunnita tüntetéseket, leállították a sztrájkokat és elfojtották a lázadásokat. Nyilvánosan támogatták a francia uralom folytonosságát, attól tartva, hogy Franciaország távozása a szunnita fennhatóság és elnyomás ismételt megerősödéséhez vezet. Az alavita vezetők petíciót is benyújtottak a francia miniszterelnöknek, kifejtve, hogy milyen veszély fenyegeti őket, ha ismét szunnita uralom alá kerülnek.
Félelmeik azonban nem igazolódtak be, sőt: felemelkedésük ekkor indult meg igazán.
Alaviták töltik fel a szunnita hatalmi struktúrákat (1946-1963)
A szunniták, különösen a városi szunnita elit örökölte a hatalmat, amikor a francia mandátum 1946-ban lejárt. A damaszkuszi szunnita kormány első lépésként integrálta Latakiát Szíriába (már azért is, mert ez a régió kínálta az egyetlen hozzáférést a tengerhez). Leverték a fegyveres ellenállást, majd eltörölték az alavita államot és felszámolták az alavita katonai egységeket.
Az alaviták lassan megbékéltek a szír állampolgársággal, és innentől kezdve feladták a külön állam álmát. Ez a szemléletváltás, amely akkoriban csekély jelentőségűnek tűnt, valójában a szíriai politikai élet új korszakát nyitotta meg: az alaviták felemelkedését.
Miután felismerték, hogy jövőjük Szírián belül van, a 25 éves francia mandátum alatt szervezetileg (katonai és politikai értelemben is) megerősödött alaviták hozzáfogtak a hatalmi pozíciók módszeres megszerzéséhez. Átalakulásukban két kulcsfontosságú intézmény, a fegyveres erők és a Baasz Párt kapott különös jelentőséget.
A franciák távozása és a szunnita intézkedések ellenére nagyon sok alavita maradhatott a hadseregben és továbbiak is folyamatosan érkeztek. Az alavita-szunnita szembenállást tekintve ez igencsak meglepő, de van rá magyarázat.
Egyfelől a katonai szolgálat a kisebbségek számára egy kitörési lehetőség volt, a szunniták számára voltak más megélhetési lehetőségek és nagy részük megvetette a katonai hivatást és az ott szolgálatot teljesítőket.
Másfelől a szunnita vezetők figyelmen kívül hagyták a hadsereget, mint az állam eszközét; a belpolitikai hatalomra koncentráltak, a katonai kiadásokat leszorították, és a szunniták számára nem tették vonzóvá a katonai karriert.
A harmadik ok az volt, hogy fizetség ellenében a katonai szolgálat alóli felmentést lehetett kapni, az anyagi nehézségekkel küzdő alavita családok azonban ezt nem engedhették meg maguknak. Sőt, helyzetükből még előnyt is kovácsoltak: gyermekeik számára a katonai hivatással tisztességes megélhetést biztosíthattak.
A szunnita vezetők úgy gondolták, hogy a katonai erők ellenőrzéséhez elegendő, ha csak a magasabb pozíciókat tartják fenn maguknak. Ezért hagyták, hogy a kisebbségek töltsék be az alacsonyabb tiszti rangokat, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/28/sziria-alavita-siita-iszlam-szunnita-vallas-hatalom/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!