2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Hogyan tudtak Aszadék és az alaviták 50 évig rátelepedni Szíriára?

Hirdetés

Hogyan tudtak Aszadék és az alaviták 50 évig rátelepedni Szíriára?

Az alavita felemelkedés egy fél évszázados folyamat volt. Az 1920-ban még kirekesztett, marginális kisebbség 1970-re már szilárdan uralta Szíriát. Ennek az elképesztő átalakulásnak három szakasza volt: a francia mandátum (1920-46), a szunnita dominancia (1946-63) és az alavita konszolidáció korszaka (1963-70).

A francia mandátum időszaka: az alavita autonómia (1920-1946)

Az I. világháborút követő francia fennhatóság leginkább az alaviták számára járt előnnyel. Az új hatalom igyekezett az összes kisebbségi lakossággal együttműködni, és erre leginkább az alaviták voltak „vevők”. Ők is jártak a legjobban: autonómiát nyertek, kikerültek a szunnita felügyelet alól; Szírián belül önálló államot (Latakia) is kaptak 1922. júliusában. A francia segítséggel létrejött alavita állam alacsony adót és jelentős francia támogatást élvezett.

Cserébe segédkeztek a francia uralom fenntartásában. Nagy számban jelentek meg, amikor a szíriaiak többsége bojkottálta a franciák által támogatott választásokat. A lakosság összlétszámához képest aránytalanul sok katonát biztosítottak a kormánynak, mintegy felét alkotva a Troupes Spéciales du Levant rendfenntartó nyolc gyalogzászlóaljnak, mely egyúttal a hírszerzést is biztosította. Az alaviták feloszlatták a szunnita tüntetéseket, leállították a sztrájkokat és elfojtották a lázadásokat. Nyilvánosan támogatták a francia uralom folytonosságát, attól tartva, hogy Franciaország távozása a szunnita fennhatóság és elnyomás ismételt megerősödéséhez vezet. Az alavita vezetők petíciót is benyújtottak a francia miniszterelnöknek, kifejtve, hogy milyen veszély fenyegeti őket, ha ismét szunnita uralom alá kerülnek.

Hirdetés

Félelmeik azonban nem igazolódtak be, sőt: felemelkedésük ekkor indult meg igazán.

Alaviták töltik fel a szunnita hatalmi struktúrákat (1946-1963)

A szunniták, különösen a városi szunnita elit örökölte a hatalmat, amikor a francia mandátum 1946-ban lejárt. A damaszkuszi szunnita kormány első lépésként integrálta Latakiát Szíriába (már azért is, mert ez a régió kínálta az egyetlen hozzáférést a tengerhez). Leverték a fegyveres ellenállást, majd eltörölték az alavita államot és felszámolták az alavita katonai egységeket.  

Az alaviták lassan megbékéltek a szír állampolgársággal, és innentől kezdve feladták a külön állam álmát. Ez a szemléletváltás, amely akkoriban csekély jelentőségűnek tűnt, valójában a szíriai politikai élet új korszakát nyitotta meg: az alaviták felemelkedését.

Miután felismerték, hogy jövőjük Szírián belül van, a 25 éves francia mandátum alatt szervezetileg (katonai és politikai értelemben is) megerősödött alaviták hozzáfogtak a hatalmi pozíciók módszeres megszerzéséhez. Átalakulásukban két kulcsfontosságú intézmény, a fegyveres erők és a Baasz Párt kapott különös jelentőséget.

A franciák távozása és a szunnita intézkedések ellenére nagyon sok alavita maradhatott a hadseregben és továbbiak is folyamatosan érkeztek. Az alavita-szunnita szembenállást tekintve ez igencsak meglepő, de van rá magyarázat. 

Egyfelől a katonai szolgálat a kisebbségek számára egy kitörési lehetőség volt, a szunniták számára voltak más megélhetési lehetőségek és nagy részük megvetette a katonai hivatást és az ott szolgálatot teljesítőket. 

Másfelől a szunnita vezetők figyelmen kívül hagyták a hadsereget, mint az állam eszközét; a belpolitikai hatalomra koncentráltak, a katonai kiadásokat leszorították, és a szunniták számára nem tették vonzóvá a katonai karriert. 

A harmadik ok az volt, hogy fizetség ellenében a katonai szolgálat alóli felmentést lehetett kapni, az anyagi nehézségekkel küzdő alavita családok azonban ezt nem engedhették meg maguknak. Sőt, helyzetükből még előnyt is kovácsoltak: gyermekeik számára a katonai hivatással tisztességes megélhetést biztosíthattak.

A szunnita vezetők úgy gondolták, hogy a katonai erők ellenőrzéséhez elegendő, ha csak a magasabb pozíciókat tartják fenn maguknak. Ezért hagyták, hogy a kisebbségek töltsék be az alacsonyabb tiszti rangokat, […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/28/sziria-alavita-siita-iszlam-szunnita-vallas-hatalom/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Oroszország kivéreztetése elkezdődött, zárt ajtók mögött már a békére készülhet Európa

Az Európai Unió tagállamai jelentős mennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) importáltak Oroszországtól 2025 elején. Révész Béla …