A 79 éves Siegfried S. Hecker atomtudós az amerikai atomprogram egyik meghatározó alakja. 34 éven át végzett kutatásokat a Los Alamos-i Nemzeti Laboratóriumban, ahol az 1940-es évek elején a Manhattan-projekt keretében kifejlesztették az első nukleáris fegyvert. Hecker 1986 és 1997 között az intézet igazgatója volt, és ezzel Robert Oppenheimer, az „atombomba atyjának” negyedik utódja. A Los Alamosban töltött időszak után a Stanford Egyetemen, a Middlebury Nemzetközi Tanulmányok Intézetében és a Texas A&M Egyetemen tanított.
A Der Spiegel azon kérdésére, hogy Putyin atommal való fenyegetőzése, a START-szerződés felfüggesztése, az észak-koreai és iráni atomprogram kiterjesztése és Kína stratégiai nukleáris fegyvereinek megsokszorozódása közül melyik a legveszélyesebb, a következőt mondta:
A legközvetlenebb veszélyt természetesen az jelenti, hogy Oroszország atomfegyvereket vethet be. Úgy tűnik, Putyin fenyegetései arra irányulnak, hogy távol tartsa a Nyugatot. Mivel ezek nukleáris fenyegetések, mégis komolyan kell venni őket. De még ennél is nagyobb az a veszély, amely mindezen fejlemények kombinációjából származik
– fogalmazott Hecker, akit leginkább az orosz invázió nukleáris világrendre gyakorolt hatása aggaszt.
Négy pilléren nyugvó nukleáris világrend
A szakértő szerint az elmúlt évtizedek nukleáris világrendje négy pilléren alapszik:
- a nukleáris tabun,
- az atomfegyverek elterjedésén,
- a nukleáris terrorizmuson és
- az atomenergia békés célú felhasználásán.
A nukleáris tabuhoz kapcsolódóan elmondta, egyetlen ország sem használt atomfegyvereket a háborúban 1945 óta, amikor ezeket a teljesen új fegyvereket kifejlesztették, majd használták. Szerinte ez nem véletlen, hanem egy évtizedek alatt kialakult rend eredménye.
„A Manhattan-projekt befejezése után Robert Oppenheimer feltételezte, hogy a jövőben sok ország fog atomfegyvereket beszerezni, mivel azok erejét már bebizonyították. Valójában ma kevesebb mint tíz ország rendelkezik nukleáris fegyverrel. És ez nem csupán egyetlen szerződés, hanem egy egész atomsorompó-rendszer, megállapodások, biztonsági garanciák és intézmények, például a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!