2024. december 22., vasárnapMa Zéno napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 413,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 445,00 Ft
2024.12.22. Zéno Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 413,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 445,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Hogyan és miből gazdagodott meg Putyin zsoldosserege?

Hirdetés

Hogyan és miből gazdagodott meg Putyin zsoldosserege?

Április közepén hetekig tartó feszültség után ismét kiújultak a harcok a 2019-ben puccsot is átvészelő Szudánban. Hogy a konfliktus miért éledt újjá, korábban ebben a cikkünkben mutattuk be, ugyanakkor a hadsereg és az RSF félkatonai szervezet között dúló polgárháborúban egy másik alakulat is részt vehet, ez pedig a nyugati titkosszolgálatok által csak Kreml-magánhadseregnek nevezett Wagner-csoport.

Ugyan jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a többek között Oroszország Ukrajna elleni agressziójában is szerepet vállaló magánhadsereg aktív tevékenységet folytatna a polgárháborúba süllyedt országban,

azonban nem Szudán az egyetlen afrikai állam, ahol a Wagner aktív.

Hirdetés

Mint bemutattuk, a Wagner eddig leginkább védekező állást vett fel, hogy tulajdonosa, a Putyin séfjének is nevezett Jevgenyij Prigozsin érdekeltségéhez tartozható Meroe Gold, az M Invest nevű orosz cég bányászati vállalatának szudáni tevékenységét őrizhesse.

De mi is az a Wagner-csoport?

A Wagner magán katonai céget (PMC) még 2013-ban sajtóinformációk szerint Dimitrij Utkin, az orosz titkosszolgálat, a GRU korábbi alezredese és a különböző cégein keresztül a Kremllel több szálon kötődő Jevgenyij Prigozsin alapította, aki egyben a cég tulajdonosa is.

A Wagner hivatalosan magáncég, amit Prigozsin különböző vállalkozásainak a nyereségeiből fedez, ugyanakkor a céggel szerződésben álló zsoldosok általában olyan konfliktusokban vesznek részt, ahol az orosz külpolitika érdekeit szolgálhatják – titkosszolgálati értesülések szerint néha az orosz államtól kapott eszközökkel.

A cég a költségeit közel sem biztos, hogy egymaga fedezni tudja, ezért a Bellingcat oknyomozó portál korábbi cikke szerint a Wagner részben orosz állami pénzből, részben pedig pénzmosásból működhet. Egy másik, a The Insiderrel és a Der Spiegellel közös nyomozásuk azt állította, hogy a zsoldoshadsereg az orosz védelmi minisztérium titkosszolgálati részlege alá tartozik az orosz parancsnoki láncolatban.

Sajtóhírek szerint eleve csak a Kreml engedélyével vehetik igénybe a cég szolgáltatásait. Ráadásul a vállalat az orosz törvények szerint nem is létezhetne, ugyanis az Orosz Föderációban nem is működhetnek PMC-k – a valamennyire a Wagner elődjének tekinthető Slavonic Corpsot például be is tiltották. 

Az orosz geopolitikai érdekek szolgálatában

A magán katonai cégek, a PMC-k száma a hidegháború után lőtt ki. Miután a kétpólusú világ felbomlott, a legtöbb ország már nem látta indokoltnak, hogy nagy hadsereget tartson fenn, a felmentett katonák pedig magán katonai cégeken keresztül különböző feladatokat láttak el: ez a kiképzés, a biztonsági tanácsadás mellett a veszélyes övezetekben civil szervezetek védelmének ellátása mellett akár a hadseregnek való bedolgozás is lehetett, de például Szomália partjainál is magánhadseregek próbálják visszaszorítani a kalózokat.

A Wagner is egy ilyen magán katonai cég, amelyet papíron bárki bármikor felbérelhet, ugyanakkor – mint fentebb jeleztük –

a Wagner tevékenységeit gyakran olyan helyeken folytatja, ahol az orosz államnak geopolitikai érdekei vannak, és néha nem is katonai vagy védelmi célokra használják a céget.

Afrikában például nem csak az ottani államok katonáinak a kiképzésére bérlik fel őket. A polgárháborús Szudánban egy olyan aranybányát őriznek, ahol a feltételezhetően szintén

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2023/05/02/wagner-katonai-maganceg-afrika-kreml-oroszorszag-banyaszat-szudan/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Európa újabb szíriai menekülteket nem fogad be – vajon hazatérnek a korábban érkezettek?

„Utasítottam a minisztériumot, hogy készítsen rendezett kitoloncolási programot Szíriába” – idézte a Politico az osztrák …