2024. szeptember 8., vasárnapMa Mária napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
2024.09.08. Mária Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 354,00 Ft | CHF: 421,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Hirtelen változott a felállás, de mit lép erre Kína?

Hirdetés

Hirtelen változott a felállás, de mit lép erre Kína?

A most hivatalba lépő új tajvani elnök, Lai Csing-te az elmúlt hetekben jelentette be kabinetjének tagjait. A posztokon jelentős személycserék helyett inkább csak átcsoportosítás történt, ami arra utal, hogy Lai folytonosságra fog törekedni a Tajvan–Kína-kapcsolatokban. Ugyanakkor a Kínai Népköztársaság az idén januárban az egymás után harmadik elnökválasztást megnyerő Demokratikus Progresszív Pártot (DPP) szeparatista erőnek tekinti. Peking a választási kampányban – Laira utalva – a tajvani függetlenségért küzdőket „rendkívül károsnak” nevezte; Lai elnökválasztási győzelme után pedig ellenállást hirdetett a DPP „függetlenségi provokációival” szemben.

Annak ellenére, hogy valamennyi tagállama a Kínai Népköztársaságot ismeri el, amikor a Tajvani-szorosban nyílt katonai konfliktus kitörése fenyeget a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége minden felet következetesen „maximális önmérsékletre” és tartózkodásra ösztönöz a „provokatív cselekedetektől”. A jelenleg érzékelhetően intenzív feszültség részint Lai megválasztásának és Kína Tajvan körüli katonai tevékenységeinek tulajdonítható, részint az amerikai és a japán hadsereg növekvő jelenlétének a térségben. Az ASEAN közvetlenül érdekelt félként pedig tart a bevonódástól egy szorosközi katonai konfliktusba.

Az Egyesült Államok tavaly hozzáférést kapott stratégiai fontosságú katonai bázisokhoz a Fülöp-szigeteken, ami egy konfliktus esetén kritikus erőforrásnak bizonyulhat a Tajvani-szorosban vagy a Dél-kínai-tengeren. Tajvanon körülbelül 700 ezer délkelet-ázsiai bevándorló és 30 ezer délkelet-ázsiai diák él. Tajvan az ASEAN-tagállamok által importált elektronikus alkatrészek és integrált áramkörök egyik fő forrása, Kína és az ASEAN pedig egymás első számú kereskedelmi partnere. Egy katonai konfliktus Peking és Tajpej között a Délkelet-Ázsiába vezető légi és tengeri nemzetközi szállítási útvonalakat is érintené, szakadásokat okozva a globális ellátási és termelési láncokban is.

Hirdetés

Mindezen érdekeltségek arra késztetik az ASEAN-t, hogy tőle szokatlan módon kezdeményező választ adjon a Tajvani-szoros biztonsági helyzetének instabilitására. Az ASEAN az elmúlt években többször is nyilvánosan megerősítette, hogy kész konstruktív szerepet […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/05/09/tajvan-kina-biztonsag-konfrontacio-hadero-asean/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Ria Novosztyi: A Nyugat észre sem vette, de a harmadik világháború elkezdődött

Az egyetlen dolog, amit a Nyugat el akar érni, az az Oroszországgal szembeni fölény megszerzése …