Vasárnap fogják beiktatni Georgia új elnökét, az oroszbarát nézeteiről ismert egykori focistát, Micheli Kavalasvilit, akit még december 14-én választott meg a 300 tagú georgiai választási kollégium, aminek tagjai a 150 georgiai parlamenti képviselő, a de facto független Abházia, Adzsaria autonóm területek képviselői, valamint 109 önkormányzati képviselő.
Ez volt az első olyan elnökválasztás a függetlenségét 1991-ben visszanyerő országban, ahol nem közvetlenül, a választók döntötték el, ki legyen az ország legfőbb közjogi méltósága, hanem a 2017-es alkotmánykiegészítés szerint immáron a választási kollégium döntött a köztársasági elnök sorsáról.
Mivel a nyugati integrációt támogató ellenzéki pártok szerint az októberi parlamenti választást a 2012 óta hatalmon lévő, és kritikusai szerint autoriter hatalmat építő Grúz Álom elcsalta, ezért az elnökválasztást bojkottálták a képviselőik, és kijelentették, hogy a 2018-ban megválasztott Szalome Zurabisvilit fogják továbbra is legitim elnöknek tartani, akinek az új elnök beiktatása miatt most vasárnap, december 29-én lejár hatéves mandátuma.
Ugyanakkor nemcsak az ellenzéki pártok gondolkodnak így, miközben Georgiában már november vége óta folyamatosak az EU-párti tüntetések, amiért a Grúz Álom miniszterelnöke, Irakli Kobahidze bejelentette, hogy felfüggesztik az EU-val megkezdett csatlakozási tárgyalásokat.
A regnáló elnök, Zurabisvili is kijelentette, mivel a parlamenti választások szerinte nem voltak érvényesek, ezért az elnökválasztás sem az, így hiába jár le a mandátuma, nem fogja elhagyni az elnöki rezidenciáját, és addig lesz elnök, amíg nem tartanak egy új, ezúttal fair, tisztességes és érvényes választást.
Zurabisvili az Európai Parlament decemberi […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!