2024. december 26., csütörtökMa KARÁCSONY napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
2024.12.26. KARÁCSONY Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után

Hirdetés

Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után

A kulcsfegyverek kifogyóban vannak, miközben Moszkva egyre több munkaerőt és erőforrást próbál mozgósítani. Donald Trump visszatér a Fehér Házba, és sok tanácsadója úgy véli, Ukrajnának bármilyen feltételekkel, de meg kell kezdenie a béketárgyalásokat, „hogy megállítsák az öldöklést”. Ebben az érvelésben benne rejlik az a nézet, hogy Oroszországnak megvan a képessége arra, hogy a háborút még hosszú évekig fenntartsa. A bizonyítékok alapos vizsgálatakor azonban nem állja meg a helyét az a narratíva, hogy Oroszország rendelkezik a háború megnyeréséhez szükséges erőforrásokkal. 

Az orosz gazdaság látszólagos ellenálló képessége sok stratégát zavarba hozott, akik arra számítottak, hogy a nyugati szankciók megbénítják Moszkva Ukrajna elleni háborús erőfeszítéseit. Oroszország továbbra is hatalmas mennyiségű olajat, gázt és más nyersanyagot exportál, mégpedig a szankciók kijátszása és a nyugati döntéshozók által szándékosan kialakított kiskapuk eredményeképpen. Eddig az okos makrogazdasági irányítás, különösen Elvira Nabiullina, az orosz jegybank igazgatója, lehetővé tette a Kreml számára, hogy az orosz pénzügyi rendszer viszonylag egészséges maradjon – írja a Foreign Policy hasábjain Marc R. DeVore, a St. Andrews Egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének oktatója és Alexander Mertensa Kijevi Nemzeti Egyetem-Mohyla Akadémia pénzügyi tanszékének professzora.

Első pillantásra a számok meglepően erősnek tűnnek. A GDP 2023-ban 3,6 százalékkal nőtt, és 2024-ben várhatóan még 3,9 százalékkal emelkedik. A munkanélküliség a háború előtti 4,4 százalék körüli értékről szeptemberben 2,4 százalékra csökkent. Moszkva növelte fegyveres erejét és védelmi termelését, több mint 500 000 dolgozóval bővítette a védelmi ipart, ebből mintegy 180 ezerrel a fegyveres erőket, és sok ezerrel a félkatonai és katonai magánszervezeteket. Oroszország állítólag megháromszorozta a tüzérségi lövedékek gyártását, így ez már eléri az évi 3 milliót, illetve nagyüzemi léptékben gyárt siklóbombákat, illetve drónokat.

Hirdetés

Zsákutcában

Ezen eredmények ellenére úgy tűnik, Oroszország hadigazdasága egy zsákutcában rohan előre. Egyre nyilvánvalóbbá válnak a jelek, hogy a hivatalos adatok elfedik a háború és a szankciók által okozott súlyos gazdasági feszültségeket. Nem számít, hogy hány munkást próbál átirányítani a védelmi iparba, a Kreml nem tudja elég gyorsan bővíteni a termelést ahhoz, hogy a fegyvereket olyan ütemben pótolja, ahogyan azok a harctéren elvesznek. Már most is az Oroszország által Ukrajnában használt tüzérségi lövedékek mintegy fele észak-koreai készletekből származik. 2025 második felében Oroszországnak több fegyverkategóriában is súlyos hiánnyal kell számolnia.

Oroszország szűk keresztmetszetei között talán az első helyen áll, hogy képtelen pótolni a nagy kaliberű tüzérségi eszközöket. Nyílt forráskódú videódokumentációk alapján Oroszország havonta átlagosan több mint 100 harckocsit és nagyjából 220 tüzérségi eszközt veszít. A harckocsi- és […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/11/26/haboru-orosz-ukan-kofliktus-oroszorszag-hadigazdalkodas-jegybank/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Euronews: Azerbajdzsán szerint az oroszok lőhették le a lezuhant gépet

Azeri kormányzati források csütörtökön megerősítették az Euronews-nak, hogy egy orosz föld-levegő rakéta okozhatta az azeri légitársaság, …