„Utasítottam a minisztériumot, hogy készítsen rendezett kitoloncolási programot Szíriába” – idézte a Politico az osztrák belügyminisztert. Gerhard Karner nem részletezte, hogy mely migrációs státuszokra terjed ki a szándék. Az ország statisztikai hivatala szerint csaknem százezer szíriai él Ausztriában.
Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által terrorista szervezetnek minősített Hajat Tahrir al-Sam, a HTS vezette szíriai lázadók bevették Damaszkuszt, Ausztria, Belgium, Olaszország, Németország, Görögország és Hollandia felülvizsgálta migrációs politikáját, így már nem fogad be újabb menedékkérőket. Az Egyesült Királyság ráadásul leállította a szíriaiak beadott menedékkérelmének feldolgozását is.
A menekültjogi és segélyszervezetek szerint a döntés túl korai.
Arra emlékeztetnek, hogy Szíria egyes térségeiben még folytatódnak a harcok, és a politikai stabilitás sem sziklaszilárd.
Az 1970-ben puccsal hatalomra került Aszad-dinasztia – az apa úgy jelölte ki trónörökösét, mint egy monarchiában – napok alatt megbukott. Az arab tavasz 2011-ben Szíriát is meglegyintette, az ellenzéki hangokat azonban Bassár el-Aszad könyörtelenül elfojtotta. Az akkor kezdődött polgárháborúnak napjainkig több mint hatszázezer áldozata volt, a 23 milliós ország lakosságának több mint a fele pedig földönfutóvá vált, és menekülésre kényszerült.
Sokan közülük külföldön keresték a túlélés és a boldogulás lehetőségét.
Zökkenőmentes hazatérés
Németországban Aszad bukása után 47 ezer szíriai még feldolgozatlan kérelmének elbírálását állították le. Az idén ide érkezett a legtöbb menedékkérő.
Görögország első lépésként csak felfüggesztette a menedékkérelmek feldolgozását. A kormány rövidesen dönt arról, hogy végleg leállítják-e a Szíriából érkezők befogadását.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!