Több jelentős ígéretet is tett magyar idő szerint hétfő hajnalban elmondott beszédében Donald Trump, leendő amerikai elnök, aki január 20-án lép hivatalba. A Phoenixben tartott AmericaFest elnevezésű rendezvényen a republikánus politikus nem csak az ukrajnai háborúról, de földterületek „elfoglalásáról” is beszélt.
Mint arról a hétvégén az Index is beszámolt: Trump egyik ígérete a Panama-csatorna visszavétele.
Kifejtette, hogy amennyiben Panama nem tartja magát az Egyesült Államokkal kötött megállapodáshoz a csatornát illetően, akkor vissza kell adnia az üzemeltetést. „A csatornahasználati díjak, amelyeket Panama kiró, nevetségesek, és messzemenően méltánytalanok, különösen annak a rendkívüli nagylelkűségnek a tudatában, amiben Panama részesült – nagyon ostoba módon – az Egyesült Államok részéről” – mondta Trump, aki Panamáról korábban a közösségi oldalán is posztolt.
Új csúcsok
A javarészt az Egyesült Államok által épített Panama-csatorna működtetését Washington 1977-ben, Jimmy Carter elnöksége idején adta át Panama állam számára, amely a megállapodásban garantálta az Egyesült Államok szabad hozzáférését a kulcsfontosságú hajózási útvonalhoz. A közös igazgatás időszakát követően, 1999-ben adták át a csatorna teljes ellenőrzését Panamának.
A január 20-án hivatalba lépő Donald Trump azt is bejelentette, hogy kezdeményezni fogja az Egyesült Államok legmagasabb pontjának, a jelenleg Denali-hegynek nevezett 6190 méter magas csúcs visszanevezését McKinley-hegynek. A hegycsúcsot az 1901-ben meggyilkolt McKinley elnökről nevezték el, akinek elnöksége idején az Egyesült Államok eldöntötte és lezárta a tárgyalásokat a Panama-csatorna megépítéséről.
Panama visszaszólt
„Panama szuverenitása és függetlensége nem képezi vita tárgyát” – jelentette ki José Raúl Mulino panamai elnök az X-en Trump szavai után. „A Panama-csatorna minden négyzetmétere és a környező terület is Panama tulajdona és az is marad” – hangsúlyozta Mulino.
A panamai elnök egyben visszautasította, hogy Kínának befolyása lenne a vízi út igazgatására. Mindemellett védelmébe vette a Panama által megszabott használatai díjakat, mondván, azokat nem „hasraütésszerűen állapítják meg”.
Dánia is bajban lehet
Beszéde után egyébként Trump folytatta „hódító” terveinek ismertetését. Saját közösségi oldalán, a Truth Social-ön ugyanis leírta: szerinte az Egyesült Államoknak meg kellene vásárolnia Grönlandot Dániától.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/23/donald-trump-gronland-panama-transznemuek-igeretek-usa/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!