A bolondok napját évszázadok óta április 1-jén ünneplik, bár az eredete mind a mai napig nem teljesen tisztázott. A népszokás szerint az április elsején rászedett, megszédített, átvert, megviccelt személy „április bolondja”.
„Holnap nagy szamárkiállítás” – ezzel a harsány címmel számolt be az Islingtoni Evening Star 1864-ben arról, hogy másnap látványos állatbemutatót terveznek az islingtoni mezőgazdasági csarnokban. A látogatók csak a helyszínen döbbentek rá, hogy ló helyett „szamárrá” tették őket. Nem figyeltek fel arra, hogy a cikk március 31-én jelent meg.
Herbert de Grassen vörös viaszpecséttel és királyi címerrel büszkélkedő meghívóját 1856-ban küldték szét ismeretlen számú előkelőségnek és tekintélyes polgárnak. Az „oroszlánok éves mosdatására” voltak hivatalosak a londoni Towerben, amely akkoriban a birodalom első állatkertjének adott helyet. Évszázados múltra tekintett vissza, és a maga idejében egzotikus állatoktól – köztük leopárdoktól és jegesmedvéktől – rémüldözhetett az úri közönség.
Az oroszlánok üvöltése és a mocsok éktelen bűze ugyanakkor sokakat elijesztett.
Ezért is keltett nagy feltűnést a nemesi meghívó. Sokan abban reménykedtek, az állatok királyának rendszeres tisztálkodása után önfeledten és illatozva gyönyörködhetnek a többi kiállított fenevadban is.
This #InternationalCatDay, you’re invited to attend the annual Washing of the Lions ceremony at the Tower! ????
(Spot anything suspicious about that date though..?)
???? @Royal_Armouries (1/3) pic.twitter.com/hHLFBMoXiK
— The Tower of London (@TowerOfLondon) August 8, 2020
Április 1-jén azonban hiába lobogtatták ékes meghívójukat a Fehér Kapunál – a hajthatatlan toronyőrök senkit sem engedtek be a sosemvolt eseményre. Nem sokkal később a menazsériát átköltöztették jelenlegi helyére, a Regent parkban található Londoni Állatkertbe. A Towerben csak az ikonikus hollók maradtak mind a mai napig.
Edison csodamasinája
„Edison feltalált egy olyan gépet, amely az emberi fajt fogja táplálni!” – egy újabb hangzatos címben a New York Graphic azt sugallta, hogy a jeles innovátor, aki egy évvel korábban mutatta be zenélő fonográfját, egy újabb, világraszóló találmánnyal lepte meg az emberiséget.
Az eszköz a pince koszát hússá és gyümölccsé, a vizet borrá varázsolja – ecsetelte elképesztő képességeit a lelkes szerkesztő. Csak a bolondok napján megjelent cikk végén vallotta be, hogy a történet kitaláció.
Ez azonban nem akadályozta meg a többi amerikai lapot, hogy terjedelmes összefoglalókban áradozzanak Edison újabb forradalmi találmányáról. Következő kiadásában a Graphic gúnyt űzött a hiszékeny és felületes olvasókból, akik „ráharaptak” az álhírre.
A jól termő spagettifa
Nyolcmillió nézője (!) volt 1957-ben – az év még Nagy-Britanniában is a televíziózás hőskorszakának számított – a Panorama alig két és fél perces bejátszójának a svájci spagettiszüretről.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!