2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / Csak a háború után lehet majd látni, mekkorát nyer Észak-Korea az ukrajnai harcokban

Hirdetés

Csak a háború után lehet majd látni, mekkorát nyer Észak-Korea az ukrajnai harcokban

Még 2024. október végén jelentek meg az első hírek, hogy Oroszország észak-koreai katonák segítségével próbálja visszaszorítani a még augusztusban Ukrajna által elfoglalt Oroszországhoz tartozó kurszki területet. Bizonyos források szerint a 10–12 ezer észak-koreai katona érkezése fordulópont a csatatéren:

ez volt ugyanis az első alkalom, hogy egy harmadik ország reguláris csapata is aktív résztvevőjévé válik a háborúnak.

Hirdetés

Nem véletlen, hogy az Ukrajnát támogató nyugati országok, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is elítélte az észak-koreai katonák érkezését Oroszországba. Később már az ukrán elnök is arra figyelmeztetett, hogy a világ legtöbb katonáját felsorakoztató hadsereg akár nagyságrendileg ennél is több katonát küldhet a frontra.

Annak ellenére, hogy a Koreai Néphadsereg már október végén megérkezett Oroszországba, az első fegyverváltásra novemberig, bizonyos források szerint decemberig kellett várni az ukrán és észak-koreai katonák között. Az AP amerikai hírügynökség nemrégiben egy riportot közölt, hogy az elmúlt hónapokban hogyan változott az észak-koreai katonák használata, valamint az milyen következményekkel járhat a jövőben. A következmények pedig nem állnak meg az orosz–ukrán határnál.

Felbecsülhetetlen tapasztalatszerzés nagy veszteségek árán 

Észak-Korea létszámra ugyan a világ legnagyobb hadseregét tudja felmutatni – a hivatalos adatok szerint 950 ezer aktív és 420 ezer tartalékosból áll, míg az Egyesült Államok hadseregénél e két szám 452 ezer és 325 ezer –, azonban ahogy a katonáknak, így a vezérkarnak sincs valódi, háborúban szerzett tapasztalata, hiszen a koreai háborúban 1953-ban kötött tűzszünet érvényében maximum csak a demilitarizált övezetben történhetnek kisebb incidensek.

Emiatt nem meglepő, hogy az AP-nek név nélkül nyilatkozó katona, valamint szakértők is arról számoltak be, hogy a kurszki területen szolgáló észak-koreai katonák eleinte tapasztalatlanságból következő hibákat vétettek: viszonylag egymáshoz közel, csoportosan vonultak a nyílt terepen, ami miatt könnyű célpontok voltak a drónok számára.

De más helyszíneken, például az erdőkben is rendezetten, egy sorban, csoportosan vonultak, ahogy gyakran a kiképzések során szokták.

Ez a tapasztalatlanság mellett annak is köszönhető, hogy a Koreai Néphadsereg katonai doktrínája csaknem fél évszázados, azaz rendkívül elavult.

Ezenkívül az ukrajnai háborúban egy számukra nem ismert helyszínen, idegen ellenséggel és harcmóddal találkoztak: például az orosz, valamint ukrán katonákkal szemben nem volt gyakorlatuk, hogyan védekezzenek a lakosság számára is elérhető drónok ellen, amiket egyszerű házi módszerekkel katonai célra alakítottak át – utóbbiban a világon egyébként nem sok hadseregnek van tapasztalata.

Az észak-koreai hadsereg felvonulása Phenjanban, Észak-Koreában 2008. április 13-án

Az észak-koreai hadsereg felvonulása Phenjanban, Észak-Koreában 2008. április 13-án

Fotó: Eric Lafforgue/Art in All of Us / Getty Images Hungary

Ugyanakkor az AP-nek megszólalók elismerően beszéltek az észak-koreai katonákról:

Eleinte követtek el hibákat, azonban hamar alkalmazkodtak, fizikailag felkészültek, jól képzettek és szigorúan tartják a katonai szabályokat.

Kiképzésük és fizikai képességük mellett harci moráljuk miatt is kemény ellenségnek számítanak, hiszen már gyerekkoruk óta arra kondicionálják őket, hogy a legnagyobb dicsőség a hazát és annak vezetőit szolgálni, a fegyverletétel pedig a legnagyobb szégyennek és ennek a gondolatnak az elárulásának számít.

Az észak-koreai katonák emiatt mindig tartanak maguknál egy lőszert, hogyha körbekerítené őket az ellenség, akkor

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2025/01/13/oroszorszag-ukrajnai-haboru-eszak-korea-katonak-tapasztalat-koreai-nephadsereg-katonai-doktrina/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Oroszország kivéreztetése elkezdődött, zárt ajtók mögött már a békére készülhet Európa

Az Európai Unió tagállamai jelentős mennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) importáltak Oroszországtól 2025 elején. Révész Béla …