A hőmérséklet a Déli-sarkon július dereka óta folyamatosan magasabb az átlagosnál, a jelenség pedig augusztus elején is folytatódott. Hasonló időjárási anomáliákat már tavalyelőtt is feljegyeztek, pedig a kutatók ilyen kirívóan szélsőséges hőmérséklet-ingadozást korábban „lehetetlennek” és „elképzelhetetlennek” tartottak. Ennek az ellentétére egy évvel korábban, 2021-ben volt példa, amikor az áprilistól szeptemberig tartó téli időszakban rekordalacsonyra süllyedt a hőmérséklet. Az átlaghőmérséklet akkor mínusz 61,1 fok volt.
Most az Antarktisz legzordabbnak tartott keleti térségében, ahol javában tombol a tél, a szokásos -50, -60 fok helyett „csupán” -25, -30 fokos hideget regisztráltak – jelentette a CNN. A tél végi „hőség” – még ha az Antarktisz túlnyomó területén fagypont alatti is – riasztó fejlemény egy olyan térségben, amely a tengerszint katasztrofális emelkedését képes előidézni.
A Föld jégállományának legnagyobb része a Déli-sarkon található.
Ha elolvadna, a tengerszint globálisan 45 méterrel emelkedne.
Az Antarktiszon van a találóan a végítélet napjáról elnevezett Doomsday-gleccser. Amennyiben csak ez olvadna el, az is legalább 3 méterrel emelné a tengerek és óceánok szintjét. Belegondolni is rossz, hogy ez milyen következményekkel járna a tengerparton élő közösségekre.
Az Antarktiszon mért rekordmeleg globális következménye
A sorozatos hőhullámok miatt az Antarktisz még sebezhetőbbé válhat a jövőben, ami felgyorsíthatja az olvadást – figyelmeztetett a földrész időjárását figyelő egyetemi kutatóközpont egyik vezető meteorológusa.
A fokozott olvadás megváltoztathatja a globális óceáni keringést is – hangoztatta David Mikolajczyk. Egészen pontosan az antarktiszi jég olvadása
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!