2025. január 22., szerdaMa Vince napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 437,00 Ft
2025.01.22. Vince Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 412,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 437,00 Ft
Kezdőlap / Külföld / A fogolycsere nem elriasztja, hanem megerősíti Putyint abban, hogy bármit megtehet

Hirdetés

A fogolycsere nem elriasztja, hanem megerősíti Putyint abban, hogy bármit megtehet

Augusztus 1-jén történelmi fogolycserére került sor több nyugati állam és Oroszország között. Mint arról beszámoltunk, összesen 24 ember vált szabaddá.

Oroszország 16 embert engedett szabadon, akik közül 12-en Németországba, négyen pedig Amerikába érkeztek, amiért cserébe Oroszország többek között Amerikában, Lengyelországban, Németországban, Norvégiában és Szlovéniában fogva tartott orosz állampolgárokat kapott vissza. Oroszországba érkezésükkor Putyin vörös szőnyeggel fogadta őket.

A sajtó, de a megállapodásban résztvevők is történelminek nevezik az esetet, hiszen a Szovjetunió bukása és a hidegháború vége óta ez volt a legnagyobb méretű fogolycsere Oroszország és nyugati országok között, így érthetően sokan örülnek, hogy szeretteik több éves oroszországi fogságuk után hazautazhattak.

Hirdetés

Ugyanakkor a fogolycsere mérete és a szabadon bocsátott emberek közötti különbség nem is lehetne szembeötlőbb.

Noha Joe Biden amerikai elnök elégedett lehet, ahogy Olaf Scholz német kancellár is, hogy sikerült hazahozniuk több honfitársukat, azonban a 16 német és amerikai állampolgárért súlyos árat kellett fizetnie az alkuban résztvevő országoknak.

Hiszen míg Oroszországban vélhetően koholt vagy más országokban egyszerű szabálysértésnek számító vádak miatt osztottak ki több éves börtönbüntetéseket, addig a nyugati országok bérgyilkosság, pénzmosás vagy kémkedés vádjával elítélteket engedtek szabadon.

Közülük az egyik leghíresebb Vagyim Kraszikov, akit sokan Putyin bérgyilkosának tartanak, hiszen vélhetően a Kremlből jövő paranccsal végzett ki egy Németországba disszidált egykori csecsen aktivistát. Az egyébként 2019-ben őrizetbe vett Kraszikov korábban a Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB különleges erőinél szolgált, és sajtóhírek szerint már őrizetbevétele után is arról beszélt az őröknek, hogy az orosz állam nem fogja magára hagyni –, de rajta kívül két, Szlovéniában elfogott kémet, és egy pénzmosót is szabadon engedtek.

Igaz, Oroszországban a Wall Street Journal újságíróját, Evan Gershkovichot is kémkedéssel vádolták, ahogy Paul Whelan korábbi tengerészgyalogost is, aki a vád szerint egy FSZB-kémtől próbált információkat szerezni egy pendrájvon, ám tárgyalásaik nem voltak nyilvánosak, és már akkor felmerült, Oroszország csak azért veszi őket őrizetbe, hogy aztán elcseréljék őket más, nyugati országokban elítélt orosz állampolgárokra.

Ezt támaszthatja alá az is, hogy Putyin már régóta szerette volna, hogy szabadon engedjék Kraszikovot, aki 2019-ben a német kancellár hivatalától nem messze fényes nappal végezte ki Zelimhan Hangosvilit, egy Németországba disszidált csecsen aktivistát.

Továbbra is működik Putyin „túszdiplomáciája”

A fogolycserék nem precedens nélküliek a két ország között. Az egyik legnagyobb fogolycserét még 1985-ben hajtották végre, amikor összesen 25 keletnémet politikai foglyot cseréltek három szovjet és egy lengyel kémért, míg 2010-ben 10 kémkedéssel vádolt orosz állampolgárt cseréltek el négy, Amerika számára kémkedőért.

Azonban az utóbbi időben ezek a fogolycserék kicsit megváltoztak.

Mind a kosárlabdázó Brittney Grinert, mind a most szabadon engedett újságírókat az Egyesült Államok szerint jogtalanul tartották fogva és ítélték el az orosz bíróságokon, annak […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/kulfold/2024/08/02/egyesult-allamok-oroszorszag-joe-biden-vlagyimir-putyin-fogolycsere-alku-tusz-diplomacia/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Zelenszkij Davosban beszélt a lehetséges békéről

Január 20-án kezdődött az idei davosi Világgazdasági Fórum, amelynek második napján, január 21-én több fontos …