Orbán Viktor miniszterelnök már október elején bejelentette, hogy a bruttó 1000 eurós minimálbért és a bruttó egymillió forintos átlagbért már 2026–27-re elérhetőnek tartja, nem pedig 2028-ra, ahogy korábban tervezték. A Pénzcentrum szakértőket kérdezett a terv megvalósíthatóságáról, valamint a kis- és középvállalkozások esetlegesen kialakuló fizetőképességi problémáiról.
Dénes Rajmund Roland, a Humán Centrum cégvezetője úgy látja, hogy számos feltétel szükséges a kitűzött bérszintek eléréséhez. Kiemelte a stabil és magas gazdasági növekedést, az infláció kontrollálását és a termelékenység javítását. A munkaerőköltségek növekedése, valamint a versenyképesség fenntartása kihívást jelenthet a vállalatok számára. Szerinte a kitűzött célok és a gazdasági növekedés érdekében a kormány részéről megfontolandó lenne a vállalati adóterhek csökkentése, valamint kijelentette, hogy összességében átfogó gazdaságpolitikai intézkedések és strukturális reformok szükségesek.
Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy több mint duplájára kell növelni a minimálbért annak érdekében, hogy a dolgozók a jelenértéken elérjék a 410 ezer forintos nettó bért, amire 4-5 éven belül kevés esélyt lát. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy legalább 20 százalékos bérnövekedésre lenne szükség évente, és erre még egy pozitív gazdasági szcenárió mellett is kérdőjeles fogadni.
Ekkora növekedés csak komoly technológiai váltással érhető el, ami komoly beruházásokkal is jár. Ehhez források kellenek, és nem hagyható ki az […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/11/17/beremeles-minimalber-atlagber-orban-viktor-szakertok-gazdasag/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!