2025. január 15., szerdaMa Lóránt napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 411,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 437,00 Ft
2025.01.15. Lóránt Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 411,00 Ft | USD: 398,00 Ft | CHF: 437,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Óriási üzlet lehet a boltoknak a palackok visszaváltása, mégis hagyják, hogy ússzunk a szemétben

Hirdetés

Óriási üzlet lehet a boltoknak a palackok visszaváltása, mégis hagyják, hogy ússzunk a szemétben

„A boltok úgynevezett kezelési díjat kapnak visszaváltott palackonként, cserébe a feladataik közé tartozik az automaták környezetének a tisztán tartása, a megtelt zsákok cseréje, valamint hogy jelezzék a gépek esetleges üzemzavarát” – többek között ezt válaszolta a Mohu, Magyarország első számú hulladékkezelő cége a megkeresésünkre. A Mol Csoport leányvállalatával és több, piacra rálátó forrásunkkal igyekeztünk számos kérdést tisztázni az elmúlt időszakban felbukkanó szemétbegyűjtésről szóló vélt vagy valós problémáról.

Elsőként azt érdemes tisztázni, az új rendszer alig másfél hónapja működik élesben, törvényszerű, hogy ezt jelenleg mindenki még csak tanulja. Az is tény, hogy számos nemzetközi tapasztalat megerősítette, a kialakított rendszer a leghatékonyabb módja annak, hogy elérjük az italcsomagolások visszagyűjtésének és újrahasznosításának a kellő arányát, azaz a minimum 90 százalékot.

Mindenki megkapja a pénzét?

„Az első hetekben kiderült, számos olyan bolt van, ahol jóval nagyobb a visszaváltások száma, mint ahogy azt előzetesen megbecsülték” – fogalmazott az Indexnek a Mohu. Viszont nagyon jó dolog, hogy ilyen sok palackot szeretnének az emberek visszaváltani, az új tapasztalatokhoz alkalmazkodnia kell a boltoknak és a Mohu logisztikájának egyaránt. Jelenleg Magyarországon a szektorban az egyik legnagyobb szemléletváltás zajlik.

Pár hét alatt napi több millióra nőtt a visszavitt palackok száma, és a jövőben feltehetően ez tovább növekszik. Érdemes kiemelni, természetesen mindenki jobban örült volna, ha nem a nyári időszakban élesedik az új rendszer, hanem tavasszal, de az italgyártók a megfelelő felkészülésük érdekében átmeneti időszakot kértek.

Hirdetés

A Mohu a nemzetközi viszonylatban megszokott visszatérítési lehetőségeken is újított, ugyanis banki átutalást lehet választani a visszaváltási díjakra. Ez Európában egyedülálló, és ahogy a hulladékgazdálkodás, úgy az applikáció is sokszereplős játék – a vásárló, az automatát üzemeltető kereskedő, a Mohu bankja, valamint a vásárló pénzintézete. És a rendszert sok kritika is érte. Eddig hatszázezren regisztráltak az applikáción, több százezer utalást vezényelnek le naponta. A vállalat szerint ez önmagában nagy siker. Amennyiben elindult az utalás, úgy biztos lehet abban a vásárló, hogy a pénzét megkapja – összegezték lapunknak, majd kiemelték:

A Mohu korábban már jelezte, extra leterheltségnél elképzelhető, hogy lassabban érkezik meg az összeg a bankszámlára. A napi akár több százezres visszautalási tranzakcióhoz képest azonban elenyésző azoknak a száma, akik késve kapják meg az összeget. Azonban a célunk egyértelmű: 30 másodpercen belül történjenek majd meg az utalások

– válaszolták a megkeresésünkre, amikor arról érdeklődtünk, hogyan történhet meg, hogy a visszaváltási díj elszámolásánál egyesek késve, akár napokkal, sőt hetekkel később jutnak hozzá a pénzükhöz.

Ugyanakkor érdemes egy számítás erejéig visszatérni oda, hogy az automatáknál a kezelési díj az információink szerint 7,5 forint egy visszaváltott palack esetében, a boltok ennyi pénzt kapnak palackonként az automata üzemeltetéséért. Ha abból indulunk ki, hogy egy nagyobb boltban naponta ötezer palackot váltanak vissza, akkor ez azt jelenti, hogy átlagosan 37 500 forintot kap az üzlethelyiség. Ez egy hét alatt 262 500 forintot, havi szinten 1 millió 50 ezer forint jelent.

Ehhez hozzá kell adni, hogy a vásárlók 80-90 százalékban a boltban levásárolható vócsert választják az automatánál – így a visszaváltási díjat csak az adott boltban, esetleg bolthálózatban lehet elkölteni. Ez a napi ötezer palack 80 százalékánál napi 200 ezer forintot, és ha négy héttel számolunk egy hónapot, 5 millió 600 ezer forintot jelent, amit csak a boltban vagy a bolthálózatban vásárolhatnak le. A vócserekkel és a kezelési díjjal együtt napi 5000 palacknál 6 millió 650 ezer forint havi pluszbevétellel számolhat egy üzlethelyiség.

azonban, ha csak ezer visszaváltott palack van naponta, akkor is bőven egymillió felett lehet boltonként a pluszbevétel.

Akárhogy számoljuk: bőven kereshetnek ezen a boltok annyit, hogy akár – a profiton túl – egy külön embert alkalmazzanak az automaták napi üzemeltetési, tisztítási, ürítési feladatainak ellátására – ez egyébként jogszabályban rögzített feladatuk is.

A vissza nem váltott 50 forintokat a Mohunak üzemeltetésre, fejlesztésre kell költenie, csökkentve ezzel – a gyártói felelősség elve mentén – az italgyártók által fizetendő, a rendszer üzemeltetésének finanszírozását egyébként biztosító szolgáltatási díjakat. Minden más hangulatkeltéssel ellentétben ez nullaforintos „játék” a vállalat életében.

A Mohunak teljesítenie kell az EU-s célokat, csak rosszul jár azzal, ha nem váltanak vissza elég palackot. Arról, hogy az egész hulladékgazdálkodás az első időszakban mennyibe kerül a Mohunak, sokat elárul az a tény, amely a Mol Csoport legfrissebb negyedéves jelentéséből kiderült: veszteséget könyvelt el eddig ebben az évben a Mohu, amiben szakértők szerint nagy szerepe volt a DRS rendszer kiépítésének. Tőzsdei szakértők megerősítették, a Mohunak és a Mol Csoportnak hosszú távon érheti meg a hulladékgazdálkodás, ha már a régióban kiépül a körforgásos gazdaság, ez eleinte azonban komoly költségeket jelent.

Mit értek el eddig?

A Mohu 4,5 millió háztartás 2 millió gyűjtési pontján keletkezett és 1,2 millió gazdasági társaság által termelt hulladék begyűjtéséért és kezeléséért felelős. A vállalat megalapítása előtt ennek mintegy felét Magyarországon egyszerűen lerakták, vagyis eltemették, és csak egyharmadát hasznosították újra. A Mohu feladata, hogy az újrahasznosítást 65 százalékra növelje, a lerakást pedig 10 százalékra csökkentse – csak a tisztánlátás miatt fontos itt megjegyezni: ezek egyben európai uniós célok is.

Európában a kommunális hulladék 49,6 százalékát komposztálták vagy hasznosították újra 2021-ben, ez 3,6 százalékpontos növekedés 2017-hez képest, és a hulladék mennyiségében minden elemzés további növekedést vár. Az unió 2030-ra 60 százalékos célt tűzött ki a települési hulladék újrahasznosítására.

„A hulladék érték. Régen tulajdonképpen nem létezett hulladék a falvakban a ház körül, mert mindennek megvolt a helye. A fogyasztói társadalommal azonban nagy mennyiségű hulladékot […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/08/10/mohu-hulladekgazdalkodas-visszavaltas-hulladek/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Százszázalékos adót vezetne be a spanyol kormány az EU-n kívüli lakosok által vásárolt ingatlanokra

A spanyol kormány százszázalékos adót vetne ki a nem Európai Uniós állampolgárok által vásárolt ingatlanok …