Magyarország számára kis, nyitott gazdaságként nagyon nem mindegy, hogyan teljesít az eurózóna – gazdaságunk jelentősen függ az exporttól. Ha van külső kereslet, tudunk növekedni, ha nincs, nehezebb.
Ezért is aggasztó az euróövezeti beszerzésimenedzser-index (BMI) legfrissebb, a vártnál jóval kedvezőtlenebb száma.
- Az S&P Global által számított BMI beszerzésimenedzser-index 2024 novemberében 48,1 pontot ért el az eurózónában, ami az előző hónap végi 50 ponthoz képest visszaesést jelent.
- Az index 0 és 100 közötti intervallumban értelmezendő, az 50 alatti érték – amelyet most is látunk – a gazdasági helyzet romlására, a felette lévő érték a gazdasági helyzet javulására utal.
Az adatot beszerzési menedzserek megkérdezése segítségével nyerik ki, tehát olyanoktól származik az adat, akik a cégük helyzetét feltehetően jól látják, valamint érzékelik a kereslet alakulását.
Az adat azért nem kemény makrogazdasági adat, nem a gazdaság konkrét teljesítményét mutatja, inkább csak azt, hogy a gazdasági szereplők hogyan érzékelik a helyzetet – persze ez nem feltétlenül áll távol a tényleges helyzettől.
Váratlanul jött a borzalmas pofon
Az S&P Global által számított BMI beszerzésimenedzser-index 2024 novemberében 48,1 pontot ért el az eurózónában, ami az előző hónap végi 50 ponthoz képest visszaesést jelent – jelezte elemzésében az Economx.
Ez az adat önmagában még nem is okozott akkora meglepetést, hiszen volt már rosszabb adat is a közelmúltban,
ám az eddig válságállónak gondolt szektorok, így például a szolgáltatások meredek visszaesése komoly aggodalomra adhat okot.
Míg a friss adatok szerint az eurózóna feldolgozóipari BMI-je 45,2 pontra csökkent az októberi 46 pontról, addig a szolgáltatások indexe 51,6 százalékról 49,2 pontra esett. Ez egyértelműen rácáfol a stabilizálódást feltételező előrejelzésekre, és azt mutatja, hogy Európa két legnagyobb gazdasága, Németország és Franciaország, jelentős kihívásokkal néz szembe – ami rossz hír Európában mindenkinek.
A bőrünkön érezzük a német és francia romló kilátásokat
Vasárnapi devizapiaci elemzésünkben jeleztük, hogy pénteken a gyenge francia és német beszerzésimenedzser-indexek hatására azt láttuk, hogy az euró-dollár kereszt közel 1,03-ig esett, majd enyhén visszakorrigált, mindeközben a forintot a 410-es szint közelében folyamatosan rángatták.
Muhi Gergely szerint a megnövekedett bizonytalanság nem kedvez a forintnak, így a jövő héten egy viszonylag széles sávban, 408 és 414 között keresheti a helyét az euróval szemben.
Veszélyben Orbán Viktor fantasztikus éve?
A kormány jövőre három százalék feletti növekedéssel számol, és a kormányzati cél a következő évekre 3 és 6 százalék közötti gazdasági növekedés, egyre több olyan friss előrejelzés jelenik meg, amely már 2 százalékhoz közelebbi GDP-növekedést jelez előre 2025-re – […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/11/25/orban-viktor-europa-bmi-gdp-nagy-marton-ngm/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!