A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által jegyzett módosítás úgy fogalmaz: az éves adó „2025. évet követően a tárgyévet megelőző évi adó mértékének a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-index előző év azonos időszakához viszonyított változásával valorizált összege”.
Magyarán még csak nem is az előző évi infláció mértékével, hanem egy gyakorlatilag találomra kiválasztott hónap árindex-változásával nő a jövedéki adó mértéke. Ebben az esetben jövőre a 2024. júliusi fogyasztói árindex mértékével, azaz 4,1 százalékkal emelkedik az üzemanyagok, ezen kívül alkoholos italok, dohánytermékek és egyéb energiatermékek (például szén, villamos energia, földgáz) jövedéki adója.
Benzin esetében a jövedéki adó 2025-ben 152,55 forintról 158,8 forintra emelkedik, míg gázolaj esetében 142,9-ról 148,76 forintra nő. Mivel a jövedéki adót is terheli áfa, ezért az adóemelés azonnali hatásaként a benzin ára 10, a dízelé 11 százalékkal fog megdrágulni a töltőállomásokon.
Fájni fog
Amint arról a HVG is beszámolt, az új adócsomag értelmében egy sor adó és illeték minden év elején a megelőző év júliusi inflációjának mértékével automatikusan nő, anélkül, hogy ehhez a vonatkozó törvényeket módosítani kelljen.
Az automatikus inflációkövető adóemelés különösen az autósoknak fog fájni, mert a speciálisan rájuk kirótt közterhek közül az alábbiakban vezetik be először:
- regisztrációs adó (személygépkocsikra és motorkerékpárokra fizetendő),
- gépjárműadó,
- cégautóadó (2026-tól),
- gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetéke (átírási illeték).
Az autósokat érinti a jövedéki adókra bevezetendő automatikus inflációkövető adóemelés is, hiszen a benzin, gázolaj és LPG közterhe ugyancsak a fentiekben ismertetett módon változik majd 2025-től. Ugyanez az inflációkövető adóemelés lesz érvényes jövő évtől a szeszes italok (sör, bor, égetett szesz) és a dohánytermékek tételes jövedéki adójára is.
Infláció alatt pedig a megelőző év július havi inflációt kell érteni. Tehát például a 2025-ös adómértékek a 2024. júliusi inflációval emelkednének. Vagyis voltaképpen nem inflációkövető emelésről van szó, ugyanis az emelés mértékének meghatározásakor nem az éves átlagos infláció a meghatározó, hanem egyetlen havi adat.