A Magyar Közlöny csütörtökön tájékoztatott annak a kormányrendeletnek a kiadásáról, amely rögzíti a Nemzetgazdasági Minisztérium által már megállapított minimálbér és garantált bérminimum összegét.
A rendelet hatálya minden munkáltató és munkavállaló esetében érvényes, azt is tartalmazza, hogy alapbéren a közalkalmazotti, kormányzati szolgálati, egészségügyi szolgálati, köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állók, politikai szolgálati és biztosi jogviszonyban állók esetében az illetményt, a különleges jogállású szervnél közszolgálati jogviszonyban állók esetében az illetményt, közszolgálati jogviszonyban állók esetében az alapilletmény és az illetménykiegészítés együttes összegét is érteni kell.
A döntés értelmében 2025. január elsejétől a minimálbér összege 290 800, a garantált bérminimumé pedig 348 800 forint. Emellett mindkettő esetében szerepel a rendeletben a heti, a napi és órabér megállapítása is. Előbbinél ez hetibér esetén 66 860, napibérnél 13 380, órabér alkalmazásakor 1672 forint. A garantált bérminimum hetibére 80 190 forint, napibére 16 040 forint, órabére pedig 2005 forint.
Teljesítménybérezésnél a teljesítménykövetelmények százszázalékos és a teljes munkaidő ledolgozása után a tiszta teljesítménybér összege ugyanúgy alakul, mint a korábban meghatározott minimálbér és garantált bérminimum.
Az órabérek aszerint változnak, hogy ha a teljes munkaidő napi 8 óránál hosszabb, akkor arányosan csökkentett; ha rövidebb, akkor arányosan növelt mértékben kell kifizetni. Részmunkaidőnél a munkaidő eltérésével arányosítva kell csökkenteni a meghatározott havi, napi és órabért.
A megállapodás már megszületett, csak rögzítésre várt
Korábban beszámoltunk róla, hogy november végén a kormány teljesítette a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv első pontját: létrejött a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek hároméves bérmegállapodása a minimálbér és a garantált bérminimum esetében.
„A kormány célul tűzi ki, hogy a konjunktúra helyreállítása bevonó jellegű legyen, a társadalom és gazdaság lehető legszélesebb köre részesüljön belőle, különösen a magyar munkavállalók és a családok” – írja a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A szaktárca szerint a bérek tartós és érdemi emelkedése […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!