A kávé tőzsdén jegyzett ára a héten 47 éve nem látott csúcsra emelkedett. Ennek oka rendkívül összetett, hiszen a globális ellátási hiánnyal kapcsolatos aggodalmak kiegészültek számos olyan tényezővel, ami a piacon bizonytalanságot idézet elő. A végeredmény az lett, hogy
- a magas minőségű arabica kávébab határidős jegyzése 4,7 százalékkal 323 dollárra emelkedett New Yorkban, utoljára ezen az árszinten 1977-ben járt a jegyzés, így idén több mint 70 százalékkal nőtt az ára.
- Az instant kávéhoz használt olcsóbb robusta bab londoni határidős jegyzése pedig 7,7 százalékkal emelkedett, és elérte a tonnánkénti 507 dollárt, ami közel kétszerese az év eleji árnak.
A Financial Times szerint a tőzsdei mozgás hátterében a kávépörkölő kereskedők állnak – a kávébabot fogyasztásra feldolgozó kereskedelmi felvásárlók –, akik a várható hiány és a bizonytalanságok miatt az erdőirtott földek termesztését megtiltó új uniós jogszabály státuszával kapcsolatos bizonytalanság miatt igyekeztek biztosítani most a készleteket.
Már spekulálnak a kávé tőzsdei árára
Ráadásul a forró és száraz időjárás Brazíliában felerősítette azokat az aggodalmakat, hogy a világ legnagyobb arabica-termelőjének termelése a következő szezonban zsugorodni fog, így pedig csökken a kínálati oldal a globális kereskedelemben. Az országot augusztusban és szeptemberben az elmúlt 70 év legsúlyosabb aszálya sújtotta, amit októberben heves esőzések követtek. Ez pedig összességében aggodalomra ad okot a piacon, mert a termés tönkre mehet.
A nyersanyag beszerzésnek a rohamát fokozta, hogy az európai importőrök idén a szokásosnál korábban vásárolták fel a kávébabot, mivel az új uniós jogszabályokkal kapcsolatos bizonytalanság uralkodott.
Az új előírás szerint a kereskedőknek bizonyítaniuk kell, hogy az Unióba importált kávét nem erdőirtott földeken termesztették.
Az uniós hatóságok 12 hónapos halasztást terveznek alkalmazni a jogszabályra, mert egyes tagállamok ezt az új előírást ellenzik. „A globális kávépiac az utóbbi években jelentős átalakulásokon ment keresztül” – kezdte értékelését az Indexnek Takács Péter, a Julius Meinl Magyarország igazgatója.
A szakember szerint az emelkedő alapanyagárak, az éghajlati változások és a növekvő kereslet együttesen olyan kihívásokat jelentenek, amelyek új stratégiák kialakítását teszik szükségessé.
A kávé nemzetközi szinten egyre inkább spekulatív eszközzé vált, ami az árak szélsőséges ingadozásához vezetett.
Takács Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy az arabica kávé ára több mint félévszázados csúcsokat dönget, míg a robusta szintén rekordmagasságba ugrott az ellátási lánc zavarai és a vietnámi termelés csökkenése miatt. „Ezek az események azt mutatják, hogy a kávéiparnak bizony alkalmazkodnia kell a globális változásokhoz, miközben biztosítania kell a fenntarthatóságot és a fogyasztói elvárások teljesítését.”
A Julius Meinl számára ez azt jelenti, hogy még nagyobb hangsúlyt kell fektetniük az ellátási lánc átláthatóságára, a felelős beszerzésre. „A fenntarthatósági programunk, a Responsibly Selected Coffee, már most is hozzájárul ahhoz, hogy partnereink és fogyasztóink igényeit a legmagasabb színvonalon szolgáljuk ki, miközben a kávéipar hosszú távú jövőjét is támogatjuk.”
A Julius Meinl igazgatója az Indexnek a három […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/12/01/kave-kereskedelem-europai-unio-globalis-felmelegedes/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!