2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 406,00 Ft | USD: 390,00 Ft | CHF: 432,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / Jönnek a robotok és velük a rideg valóság, hamarosan lefő a kávé

Hirdetés

Jönnek a robotok és velük a rideg valóság, hamarosan lefő a kávé

Az ősi kínai társasjáték, a Go hihetetlenül összetett, több a lépések variációja, mint ahány atom van az ismert világegyetemben. Néhány évvel ezelőtt egy mesterségesintelligencia-rendszer legyőzte a Go világbajnokát. Az AI-rendszerek azóta csak fejlődtek. 

Egy csodálatos terület, ahol a mesterséges intelligencia mostanában jótékony hatást gyakorol, az egészségügyi ágazat. Magyarország világelső ezen a téren

Hirdetés

– állapította meg Theodore Boone az Indexnek adott exkluzív interjúban. Elárulta, hogy Magyarországon elindítottak egy kísérleti programot, ahol a mesterséges intelligenciát a radiológusok arra használják, hogy másodvéleményt kérjenek a mellrák jeleit kimutató mammográfiáról. A szakértő ugyanakkor figyelmeztet, hogy a mesterséges intelligenciát eszköznek kell tekinteni, ami tévedhet, ezért szükség van érdemi emberi felügyeletre. 

Nem elég, ha csak egy ember van ott, aki egy gumibélyegzővel lepecsétel mindent, amit az AI generál. Mindig kell lennie valakinek, aki alaposan megtudja, és meg is vizsgálja majd a mesterségesintelligencia-rendszer ajánlásait

– véli Boone, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazásakor kritikus fontosságú, hogy mindig szem előtt tartsuk a páratlan magyar matematikus és zseni, Neumann János szavait, amelyeket a „A számológép és az agy” című kéziratában olvashatunk: „Az emberi agy végül is a legjobb példa, amivel rendelkezünk, egy intelligens rendszerre”. Szerinte a magyar tudós szellemi hagyatékra tudunk és kell is építenünk.

Theodore Boone

Theodore Boone

Fotó: Németh Kata / Index

Kitörési pont lehet az AI

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter korábban kiemelte, hogy a digitális gazdaság már ma is a teljes GDP legalább 25 százalékát adja, a fejlett technológiák – úgymint az 5G, a mesterséges intelligencia vagy a Big Data – használata pedig a gazdaságok legfontosabb kitörési pontjává vált. Magyarország célja pedig, hogy 2030-ra az Európai Unió legjobban teljesítő tíz országa közé lépjen előre a digitális gazdasági és társadalmi fejlettséget tekintve. Az Indamedia Csoport által rendezett AI Summit konferencián bemutatta, hogy végtelen a területek száma, ahová az AI be tud lépni. „Használni kell, fejlődni, kutatni” – fogalmazott a miniszter.

Theodore Boone szerint minden esély megvan arra, hogy Nagy Márton terveit megvalósítsuk, mivel, ahogy ő fogalmaz, „Magyarország legnagyobb természeti erőforrását az emberei jelentik”. A szakember szerint Magyarország nagyszerű lehetőségek előtt áll, az AI-technológia berobbanásának pillanatában szerezhet hazánk vezető szerepet, amelyben oroszlánrésze van a magyar oktatási hagyományoknak, a kiemelkedő mérnöki képzéseknek.

Nem véletlen, hogy Magyarország ilyen előkelő helyen szerepel az egy főre jutó Nobel-díjak listáján

– világított rá Theodore Boone, megjegyezve, hog az AI gyorsan fejlődik, és a változások már most érezhetők. A szakértő hangsúlyozta, hogy fontos a társadalom széles körű bevonása és a szabályozási kérdések megoldása, hogy a technológiában rejlő potenciált teljesen kiaknázhassuk.

Már az iskolapadban érdemes felkészülni

Arisztotelész a Nikomakhészi etikában azt írta: „Mindenki azokat a dolgokat ítéli meg helyesen, amelyeket ismer, és ezeknek jó elbírálója”. Ennek szellemében a mesterséges intelligenciának és következményeinek már az egyetem előtti tantervben is szerepelnie kellene, mert az AI mindenkire hatással lesz – érvel Theodore Boone.

A munkaerő-felvételről vagy a beiskolázásról szóló döntésekben is szerepet kaphat a mesterséges intelligencia. Az AI-rendszerek előrejelzéseket készíthetnek arról, hogy mely diákok fognak jól teljesíteni, ha felveszik őket egy bizonyos iskolába, és mely álláskeresők fognak boldogulni, ha felajánlanak nekik egy pozíciót

– fogalmazott a szakértő, aki szerint a prediktív AI-rendszerek a jövőben nagyobb szerepet játszhatnak az igazságszolgáltatásban, megjósolva, hogy egy börtönben lévő bűnöző, aki jó magaviseletéért idő előtt szabadulna, elkövetne-e újabb bűncselekményt. Pont ezért, mivel emberek életéről dönthet az AI, fontosnak tartja, hogy minél jobban kiismerjük a technológiát, hiszen csak akkor ítélhetünk jól.

Theodore Boone

Theodore Boone

Fotó: Németh Kata / Index

Az AI Summiton a hazai felsőoktatás vezéralakjai bemutatták, hogyan írja át a magyar felsőoktatás működését a mesterséges intelligencia a számonkéréstől a karriertanácsadásig.  

Lefőtt a kávé, fiatal jogászok?

A jövőben tehát a […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2023/09/22/interju-mesterseges-intelligencia-theodore-boone-jog-munka-kitoresi-pont-sziget-egeszsegugy-radiologia/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Lerántották a leplet a rezsicsökkentésről, ezt jelenti valójában a kormány intézkedése

Januárban a két budapesti bruttó áramár – a rezsicsökkentéssel kialakított és a rezsicsökkentett sávból kicsúszottak által …