Elég egy rosszul beállított folyószámlahitel-keret, egy túlságosan nagyra duzzadt hitelkártya-tartozás vagy egy drágán felvett személyi kölcsön, netán áruhitel, és máris úgy érezhetjük, hogy nem bírunk a tartozásainkkal, még akkor sem, ha egyébként minden gond nélkül, rendben tudunk törleszteni. Ezekre a helyzetekre fejlesztették ki a bankok a hitelkiváltó személyi kölcsöneiket, melyek célja, hogy egyszerűbbé, és ha lehet, jóval kevésbé megterhelővé tegyük tartozásaink törlesztését.
A nem ingatlanfedezetes hitelek kiváltására felhasználható személyi kölcsönök legnagyobb előnye, hogy tervezhetővé teszik a családi költségvetést, hiszen végig fix kamatozású, a futamidő egésze alatt változatlan törlesztőrészletű konstrukciókról van szó. A hitelkiváltó személyi kölcsönöket sem teljesen önzetlenül árulják a bankok: egyes szereplőknél kizárólag a bankon kívüli hitelek kiváltására használhatók ezek a konstrukciók – vagyis egyértelműen csak új vagy a hiteleiket áthozó ügyfeleknek érhetők el –, de vannak olyan szolgáltatók is, amelyeknél lehet ugyan saját hiteleket is kiváltani, de akkor a kiváltásra felvett személyi kölcsön összegének magasabbnak kell lenni a kiváltott kölcsönök értékénél, vagyis új hitel igénylése is feltétel.
Hogyan kezdjünk neki?
A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a hitelkiváltás egyszerűnek tűnhet ugyan, de azért tartogathat buktatókat a folyamat.
Mielőtt bármit is lépnénk, összesíteni kell, hogy a meglévő hiteleinknek mekkora az összege, illetve a havi törlesztési terhe. Ezek a paraméterek ugyanakkor nem elégségesek a szükséges összeg meghatározásához, hiszen annak is utána kell járni, hogy a meglévő hiteleinknél a végtörlesztés milyen költségekkel oldható meg – illetve az új hitelünknek vannak-e, és milyen egyszeri költségei –, hiszen ezek a tételek is szükségesek a majdani hitelösszeg kiszámításához
– vázolta az Indexnek Gergely Péter. Tovább bonyolítja a helyzetet, ha a kiváltáson felül más hitelcélt is szeretnénk megvalósítani az újonnan felvett személyi kölcsönből: ekkor ezzel az összeggel is számolnunk kell.
Ha minden releváns tételt összeadtunk, akkor már viszonylag könnyen kiszámolható, hogy nagyjából mekkora törlesztési terhekkel számolhatunk az egyes pénzintézeteknél: a kiválasztást nagyban megkönnyítik a bankok honlapján található saját alkalmazások, de a termék-összehasonlító szakportálok kalkulátorai is.
A hitelkiváltó személyi kölcsönökre is igaz az, ami a klasszikus konstrukciókra: minél kedvezőbb az adós jövedelmi helyzete, és minél magasabb összegű kölcsönt szeretne felvenni, annál jobb kondíciókra számíthat
– emlékeztetett Gergely Péter, hozzátéve, hogy ugyan a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a személyi kölcsönök szerződésekben szereplő, átlagos kamatlába még mindig 16,9 százalék körül járt szeptemberben, a legkedvezőbb esetekben kevéssel tíz százalék feletti kamatokkal is személyi kölcsönhöz lehet jutni. Pláne, hogy a kiváltó konstrukcióknál – pont az új ügyfelek megszerzésének reményében – esetenként extra árkedvezményt is adnak a bankok. Mindezek alapján jól látszik, hogy a régebben futó fogyasztási hiteleknek új személyi kölcsönnel történő kiváltása sokaknak járható út lehet, ám érdemes alaposan felmérni a helyzetet, mielőtt lépésre szánnánk el magunkat.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!