Jelenleg a 2022-ben kirobbant orosz–ukrán háború ellenére a gáz továbbra is áramlik a keleti szomszédunkon keresztül, és eddig nem volt jelentős fennakadás a szállításokban. Ám a jelenlegi kommunikáció szerint januártól nem hosszabbítják meg ezt a szerződést. A tranzitszerződés megszüntetése fontos változást jelent, a Bruegel számítása szerint a szerződés hatálya alá tartozó Ukrajnán keresztül szállított gáz jelenleg az EU-ba irányuló orosz vezetékes gázexport felét, a teljes orosz gázexport egyharmadát teszi ki, beleértve az LNG-t is.
A szerződés megszűnése Ausztriában és Szlovákiában lesz igazán érezhető, mivel Magyarország a beszerzéseit átcsoportosította a Török Áramlat felé. Azonban az tagadhatatlan, az ukrán tranzit részesedése az uniós gázimportban a 2021-es 11 százalékról mintegy 5 százalékra csökken.
Óriásit bukhatna így Ukrajna
Az Európai Unió egyértelmű célja, hogy 2027-ig minden orosz gázimportot leállítson, az ukrajnai tranzit megszűnése felgyorsíthatja a leválasztást. Oroszország számára évi 6,5 milliárd dolláros veszteséget jelentene – a nyugati számítások szerint –, ha nem tudja átirányítani a földgázát, hasonlóan a kőolajhoz. Ugyanakkor Ukrajna a szerződés megszüntetésével a GDP-jének körülbelül 0,5 százalékának megfelelő bevételtől esne el, valamint a stratégiai szerepét kockáztatja Európa energiapartnereként.
A piaci szereplőkkel folytatott háttérbeszélgetéseinken így rendre felmerült, hogy Ukrajna csak fenyegetőzik a tranzit megszüntetésével. Ráadásul Szlovákia és Ausztria ellenzi az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit leállítását. Úgy tudjuk, hogy nyugati szomszédunk kifejezetten jelentős diplomáciai nyomást alkalmaz az ukránokra, hogy megmaradjon a megállapodás.
Mivel végül gazdasági vesztesége származna mindenkinek, valamint a magasabb árak és a gázellátási zavarok elkerülése érdekében ezek az országok jövőre is fenn akarják tartani az ukrajnai orosz gázszállítást. Jelenleg három forgatókönyv körvonalazódik:
- A Közép-Kelet-Európába irányuló orosz szállítások LNG-vel való helyettesítése.
- Mivel az előbbi infrastrukturális kérdéseket vet fel, így felmerült, hogy az oroszt azeri gáz helyettesítené az ukrán vezetékeken keresztül. Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy Azerbajdzsánt az emberi jogok megsértésének széles skálájával vádolják már évek óta. A hetekben kiderült, hogy egyszerűen eldugta a látogatók szeme elől az olajszennyezést a COP29 klímacsúcs házigazdája, valamint egyre nagyobb az esély, hogy tagja lesz a BRICS-országok csoportjának, miután hivatalosan is kérte felvételét – ezért a napokban Vlagyimir Putyin orosz államfő ellátogatott Bakuba, ahol Ilham Aliyev azeri elnök fogadta.
- Végezetül felmerült egy új típusú gázmegállapodás az EU, Ukrajna és Oroszország között.
Oroszországot nem lehet mellőzni?
Jól látható, a három megoldás közül egyik sem kerüli meg ténylegesen Oroszországot. Ellenben a jelenlegi tranzitszerződés értelmében a Gazprom 2020-ban 65 milliárd köbméter gáz tranzitjáért volt köteles fizetni Ukrajnának. Idén az áramlások napi 44 millió köbméter körül alakultak, ami 16 milliárd köbméter/évnek felel meg, ez jelentősen elmarad a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/10/21/orosz-ukran-konfliktus-haboru-szankciok-foldgazellatas-gazprom/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!