A Garancsi István érdekeltségébe tartozó Market-csoport luxustársasházak építését tervezi a Gellért fürdő egykori gyermekmedencéinek helyén – tudta meg a 24.hu. A fejlesztés 1,1 hektáros területet érint, amelyet a Market Asset Management 2023-ban szerzett meg, a patinás hotel pedig azóta Tiborcz István egyik érdekeltségénél landolt.
A Gellért Green Rezidenciák nevet viselő projekt tervei szerint három luxustársasház születne, a fürdő ma műemléki védettséget élvező egykori kazánházában pedig egy többszintes, privát wellness-részleget hoznának létre.
A projekt három épületből áll majd: két 14 lakásos társasházból és egy négylakásos villából, amelyeket zöldtetőkkel, magas zöldfelületi aránnyal és mélygarázzsal alakítanak ki. A beruházás részeként az egykori kazánházat wellness- és fitneszközponttá alakítják át.
A lap szerint fejlesztés háttérmunkái tavaly óta folyamatosan zajlanak, a tervek körvonalazódtak, az építkezés várhatóan 2025 őszén kezdődik, a lakók pedig 2027-ben költözhetnek be. A projekt kapcsán többször tartottak lakossági fórumokat, ahol a helyiek több aggályt is felvetettek. Kifogásolták például, hogy a beépítés mértéke meghaladja a kerületi szabályozás által előírt maximumot, valamint hogy az építés során eltűnik a jelenlegi fehér csempés támfal és a kék kerítés.
A Market szerint viszont a zöldterület aránya eléri a 69,9 százalékot, és a jelenlegi 97 fa helyett 132 újat telepítenek. A helyiek ennek ellenére attól tartanak, hogy a meglévő növényzet kivágása csökkenti az árnyékos területeket és a levegő tisztaságát. A Market ugyanakkor vállalta a környező utcák járdáinak és útburkolatának felújítását is.
A műemléki kazánház megőrzéséért a beruházó kevésbé lelkesedett, sőt Balassa László, a Market Asset Management Zrt. ingatlanfejlesztési vezérigazgató-helyettese szerint az épület bontása jobb megoldás lett volna. A műemlékvédelmi előírások azonban ezt nem tették lehetővé.
A lakossági fórumok során kiderült, hogy az építtető igyekszik a kerülettel olyan megállapodást kötni, amely lehetővé teszi a nagyobb beépítést. Az önkormányzat – a lap információi szerint – puha álláspontot képvisel, és a döntést részben a helyiek beleegyezésétől tette függővé. Az eseményeken a helyiek nehezményezték, hogy az egyeztetések inkább tájékoztatásként zajlottak, mivel a fejlesztés előrehaladott állapotban van, és érdemi változtatásra kevés lehetőség maradt.
Nyitókép: Market Asset Management