Joe Biden hivatali idejének végén még egy utolsó szigorítást tervez bevezetni az Egyesült Államokban gyártott mesterséges intelligencia (MI) chipek exportjára vonatkozóan. Az intézkedés célja, hogy a főként az MI-modellek betanításához szükséges adatközpontokban felhasznált fejlett technológiák ne kerülhessenek a kínai és orosz állami és magáncégek kezébe – írja a Bloomberg.
Az új szabályozás kiterjesztené a félvezetők kivitelére vonatkozó korlátozásokat a chipekre is, amelyek fő gyártója az amerikai Nvidia és az AMD, hatálya pedig a világ nagy részére vonatkozna, így az MI-technológia fejlődése az USA szövetséges országaira koncentrálódna az elképzelés szerint, emellett azt a célt is szolgálná, hogy a globális vállalatok az amerikai szabványokhoz igazodjanak. A tervek szerint a szabályozás három szintet hozna létre a chipkereskedelemben:
- Teljes hozzáférés: Egy kis számú amerikai szövetséges ország teljes hozzáférést kapna az amerikai chipekhez, mint Japán, Ausztrália vagy a nyugat- és észak-európai országok.
- Teljes tiltás: Az USA ellenfelei, például Kína és Oroszország, gyakorlatilag el lennének zárva a félvezetők importjától.
- Korlátozott hozzáférés: A világ többi részének az importált chipek számát korlátoznák, de külön engedélyekkel – az amerikai biztonsági és emberi jogi szabványok elfogadása mellett – magasabb kvótákhoz juthatnának.
A piacvezető Nvidia ellenezte a tervezetet, mondván, hogy az utolsó pillanatban, hirtelen bevezetett jogszabály nem csökkentené a technológia helytelen felhasználásának kockázatát, viszont veszélyeztetné a gazdasági növekedést és az amerikai technológiai vezető szerepet. A vállalat szerint a mesterséges intelligencia alkalmazása világszerte egyre inkább elterjed az üzleti és adatközponti környezetben, és ez hatalmas gazdasági lehetőséget jelent az Egyesült Államok számára. A vállalat részvényárfolyama 1 százalékot esett a hír megjelenése után.
A szabályozás várhatóan még Biden hivatali ideje alatt, akár pénteken életbe léphet, további feszültségeket okozva a technológiai szektorban – írja az amerikai üzleti lap.