Az EU Weekly Oil Bulletin adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára szeptember hónapban 585 forint volt, ami 2 forinttal (0,3 százalékkal) volt alacsonyabb a szomszédos országok 587 forintos átlagértékénél.
Szeptemberben ennél lényegesen kedvezőtlenebb volt a kép: a régió országaiban az átlagár 572 forint volt, a magyar ár ennél 2,3 százalékkal, azaz 13 forinttal volt magasabb. Az előző havi adathoz képest 20 forinttal csökkent a 95-ös benzin átlagára Magyarországon. Ezzel párhuzamosan a szomszédos és a régiós országokban megfigyelt átlag is mérséklődött, 25, illetve 24 forinttal.
A gázolaj havi átlagára Magyarországon 592 forint volt, ami 1 forinttal, 0,2 százalékkal alacsonyabb volt a szomszédos országok 593 forintos átlagértékénél. A régiós 572 forintos átlagárat szeptemberben 20 forinttal, 3,5 százalékkal meghaladta a magyar dízelüzemanyag átlagára (tehát a benzinhez hasonlóan).
A régiós országok közül szeptemberben Ausztriában, Horvátországban, Szerbiában, Szlovéniában és Szlovákiában magasabb volt a benzin átlagára, mint Magyarországon. Az előző havi adathoz képest a legnagyobb mértékben, 29 forinttal Szerbiában csökkent a benzin ára.
Csehországban, Lengyelországban és Romániában a 95-ös oktánszámú benzin átlagára kevesebb mint 5 százalékkal, Bulgáriában pedig több mint 10 százalékkal elmaradt a magyartól.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/1c8c18e1-fb6c-4635-8f85-f52370c573e5.png)
A KSH augusztusban állt át a havi jelentésre az addigi heti rendszeresség helyett. Ahogy az NGM akkor bejelentette: a piaci szereplők kérésére, „a Nemzetgazdasági Minisztérium egyetértésével sor került az üzemanyagstatisztikai összehasonlítás módszertanának finomhangolására, amelynek keretében a heti összehasonlítás helyett havonta történő statisztikai összevetésekkel valósul meg az üzemanyagárak nyomon követése”.
A KSH elvileg kormánytól független szervezet, így nem kellene a kormányzati nyomásra módosítani a módszertanát, annyiban lehet védhető a helyzet, hogy eleve kísérleti módszertanként hivatkozott rá maga a statisztikai hivatal is. Hogy a heti adatszolgáltatás mennyire torz, arról korábban már írt a HVG: az alapja ugyanis az uniós Weekly Oil Bulletin, amelynek az adatfelvétele a legtöbb tagállamban minden hét hétfője, de van ahol az előző hét péntekje. A statisztikát a KSH minden pénteken közölte, az NGM pedig az utolsó hetekben ráadásul az aktuális pénteki hazai árakat hasonlította a KSH által a környező országokra közölt árakhoz – vagyis volt egy közel egyhetes csúsztatás.
Nagy Márton tárcavezető rendszeresen a KSH-statisztika alapján állította szőnyeg szélére az üzemanyagkereskedőket, akik rendszeresen tiltakoztak, hogy a statisztika nem ad reális képet.