A kormány is rosszabb GDP-növekedéssel számol 2025-re, az eredeti, 3,4 százalékos növekedési várakozását 2,5 százalékosra módosította. A fejleményről Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter számolt be hétfői sajtótájékoztatóján, melyről a Portfolio tudósított.
Nagy szerint 2026-ban viszont nagyot fordul a trend, és 4,1 százalékos növekedés jöhet, 2027-ben 3,9, majd a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint ezt követően még két évig 4,1 százalékos lesz a bővülés. Ha nem az év egészét nézzük, akkor a miniszter szerint az idei negyedik negyedévben már közel 4 százalékos növekedésre számíthat a magyar gazdaság.
Az már múlt hét óta ismert, hogy NGM az éves inflációs várakozásait is lerontotta, a korábbi, 3,2 százalék helyett most már 4,5 százalékra számítanak.
Nagy a lerontott GDP és inflációs várakozásokon túl a következő fontos, 2025-ös előrejelzési paramétereket osztotta meg a sajtótájékoztatón (minden fő érték romlott):
- Háztartások fogyasztási kiadása: 4,1%
- Bruttó állóeszköz-felhalmozás: 2,3%
- Exportvolumen: 3%
- Importvolumen: 3,6%
- Folyó fizetési mérleg: 1,4%
- átlagkereset növekedése, a teljes nemzetgazdaságban: 8,6%
- átlagkereset növekedése, a versenyszférában: 8,9%
- nemzetgazdasági foglalkoztatottság változása: 0,1%
- munkanélküliségi ráta: 4,2%
Nagyhoz hasonlóan a friss jegybankelnök Varga Mihály is rontott várakozásokat jelentett be múlt héten. Az MNB szerint a GDP a legoptimistább számítás szerint 2,9 százalékkal nőhet, a legrosszabb verzióban viszont csak 1,9 százalékkal. A további jegybanki jóslatok itt olvashatók.
A fenti számok Orbán Viktor várakozásaival sincsenek összhangban. Emlékezetes, hogy a miniszterelnök 2024. október 11-én, a gazdaságélénkítő/semlegesítő nagy terve bemutatásakor azt mondta:
„Összeraktuk az akciótervet, amivel Magyarországnak új lendületet fogunk adni. A gazdasági semlegesség 3-6 százalékos gazdasági növekedést fog jelenteni. Ez a mostani negyedévben még nem fog jelentkezni, azonban 2025 elején robbanásszerű növekedés várható.”