2025. február 10., hétfőMa Elvira napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 405,00 Ft | USD: 392,00 Ft | CHF: 431,00 Ft
2025.02.10. Elvira Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 405,00 Ft | USD: 392,00 Ft | CHF: 431,00 Ft
Kezdőlap / Gazdaság / A kormány ellentmondásoktól hemzsegő érveléssel csapolná meg újra a nyugdíj-megtakarításokat

Hirdetés

A kormány ellentmondásoktól hemzsegő érveléssel csapolná meg újra a nyugdíj-megtakarításokat

Az új kormányzati javaslat, amely lehetővé tenné az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlancélú felhasználását, 2025-ben kockázatot jelenthet. Habár a kormány azt hangsúlyozza, hogy a döntés önkéntes, és csak egy évre szól, mégis csökkentheti a hosszú távú megtakarítási hajlandóságot – figyelmeztet a Portfolión megjelent elemzésében Farkas András nyugdíjszakértő.

Fontos részleteket jelentett be az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlanbefektetésekbe csatornázásáról készülő tervekről Kovács Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium biztosa az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) éves Pénztárkonferenciáján – ezekről a HVG is beszámolt.

  • Az intézkedés csak egy évre, 2025-re szólna (egyelőre). Az akció nyilván meghosszabbítható lenne, ha még maradna pénz a pénztárakban, és arra a gazdaságösztönzés érdekében még 2026-ban is szükség lenne.
  • A pénztári számlán lévő összeg ingatlancélú kivétele szigorúan önkéntes lenne, minden pénztártag saját maga dönthetne, nincs semmilyen kényszer. Csak éppen olyan mértékű adókedvezmény járna hozzá, ami a legtöbb pénztártagot akár az azonnali és teljes számlakisöprésre is ösztönözhetné.
  • A javaslattevők indoklása szerint a nyugdíjkorhatárt betöltött nyugdíjpénztári tagoknak úgyis csak az elenyésző töredéke kéri pénztári járadékként a számláján lévő összeg kifizetését, az elsöprő többség egyösszegű kifizetést akar (amit jellemzően gyorsan felélnek), így miért ne lehetne előrehozni ezt a kifizetést, ráadásul biztosan értelmes, hosszú távú befektetési (azaz ingatlanbefektetési) céllal.

A hivatalos javaslat előterjesztői szerint azonban így sem kell attól tartani, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon elolvadna, hiszen a kormányzati kalkuláció szerint legfeljebb 300 milliárd forint mozdulhat meg jövőre lakáscélokra a nyugdíjpénztári megtakarításokból, ami mintegy 30 ezer lakástranzakció finanszírozásában játszhat szerepet, vagyis e kivonást követően is megmaradna 1800 milliárd forint körüli összegben az önkéntes pénztári számlákon lévő összeg.

Hirdetés

A kormány megbolygatná a megtakarításainkat, de így csak azt segítené az otthonteremtésben, akinek amúgy is van pénze

Nem tiszta, mit akar elérni a kormány azzal, hogy otthonteremtési célra is felhasználhatóvá tennék a lakosság hosszú távú megtakarításait, hiszen pont azoknak lenne szüksége támogatásra a lakásvásárlásban, akiknek valószínűleg félretett pénzük sem igazán van. Szakértőket kérdeztünk a nemzetgazdasági miniszter által belengetett intézkedésről.

A nyugdíjszakértő szerint ezzel a becsléssel a kormány vélhetően csak a pénztári szektort kívánja nyugtatgatni, hiszen a keretrendszer lehetővé tenné a teljes vagyon elillanását.

A becslés egyébként nehezen érthető, mivel 30 ezer tranzakcióra eső összesen 300 milliárd forint egy-egy tranzakcióra 10 millió forint átmozgatását feltételezi, de az egy pénztártagra eső átlagos megtakarítási összeg alig éri el a 3 millió forintot

– hívja fel a figyelmet a szakértő.

A javaslat mellett felhozott érvek egyike szerint az intézkedés nyomán csökkenhet a pénztári tagok passzivitása, hiszen nyilván szívesebben tesznek félre vagy használják fel a meglévő megtakarításaikat lakásra vagy otthonbővítésre az emberek, emiatt nyilván élénkülne az érdeklődés a fiatalok körében is a pénztári tagság iránt, hiszen nem nyugdíjra, hanem lakásra gyűjthetnének. Ez persze csak akkor lehet igaz, ha a pénztári megtakarítás mégsem csak egy évig, hanem folyamatosan felhasználható lesz lakáscélok megvalósítására. Erre viszont eleve alkalmasabb lenne a lakás-takarékpénztár intézményének újraélesztése.

A szakértő szerint a nyugdíjrendszer öngondoskodási lábait éppenséggel erősíteni kellene, nem pedig gyengíteni – például úgy, hogy az állam (újra) vonzóvá tegye a munkáltatók számára a dolgozóiknak nyújtott nyugdíj-takarékossági megoldásokat.

A nyugdíjkorhatár emelése, járuléknövelés, a Nők40 szigorítása – ezt javasolja a kormány felkérésére készült OECD-elemzés

Egyre nehezebben fenntartható a magyar nyugdíjrendszer, a kormány reformot ígért az EU-nak. A lehetséges irányokat vázolja a világ 38 országát tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD abban a tanulmányban, amelyet a magyar kormánnyal együttműködve készített. A kormány egyelőre nem kommentálja a megállapításokat.

* * *
Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

Forrás:
http://hvg.hu/kkv/20241003_A-kormany-ellentmondasoktol-hemzsego-ervelessel-csapolna-meg-ujra-a-nyugdijmegtakaritasokat#rss

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Trump beszünteti az egycentes érmék verését

Állítsák le az egycentes érme verését, utasította Donald Trump amerikai elnök a pénzügyminisztériumot. Trump azzal …