Októberben az előző év azonos hónapjához képest a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult:
- az épületeké 5,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól,
- az egyéb építményeké 7,5 százalékkal meghaladta azt.
Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 9,4, az egyéb építmények építésénél 12,3 százalékkal csökkent a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 12 százalékkal bővült.
A megkötött új szerződések volumene 44,2 százalékkal visszaesett. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 34,5, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 53,4 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.
Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállományának volumene 31,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 2,2 százalékkal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 66 százalékkal nagyobb volt a 2023. októberinél.
Nehéz időszakon van túl a szektor
Végezetül a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az év első tíz hónapjában az építőipari termelés volumene 0,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz mérten.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő szenior makrogazdasági elemzője az adatokat úgy értékelte, hogy a jelentős havi alapú növekedésre a rendelésállomány alapján számítani lehetett, sőt, ez alapján még éves alapon is lehetett volna növekedés, ám mint az előző havi adatnál is láttuk, a kapcsolat nem ennyire szoros, magas rendelésállomány mellett is tud csökkenni a termelés.
Az elemző szerint a jövőre vonatkozóan nehéz egységes képet kiolvasni a rendelésállományból: a hónapban megkötött új szerződések volumene 44,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, miközben a teljes szerződésállomány 31,8 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit.
Ez utóbbin belül ugyanakkor vegyes a kép: az épületek építésére vonatkozó rendelésállomány stagnál, kismértékben csökken, a növekedés az egyéb építményekhez köthető, azaz az állam köthetett meg az elmúlt időszakban nagyobb volumenben szerződéseket.
A harmadik negyedévben tehát az építőipar negyedéves alapon felfelé húzhatja a GDP-t, amely így akár kellemes meglepetést is tartogathat.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/gazdasag/2024/12/13/epitoipar-ksh-statisztika-beruhazas-lakaspiac/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!