2025. február 5., szerdaMa Ágota napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
2025.02.05. Ágota Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 408,00 Ft | USD: 394,00 Ft | CHF: 433,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Schmidt Mária Magyar Péterről: Mióta megjelent Vargáné, még csak ordítani hallottam

Hirdetés

Schmidt Mária Magyar Péterről: Mióta megjelent Vargáné, még csak ordítani hallottam

„Nehéz lenne Magyar Péterrel értelmiségi vitát folytatni, mert amióta mint Vargáné megjelent a politika porondján, még csak ordítani hallottam” – fogalmazott Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára, valamint a XX. és XXI. Század Intézet főigazgatója az Ötpontban című új podcastműsor első vendégeként.

A Széchenyi-díjas magyar történésznek feltették a kérdést, hogy mit gondol a Nyugat hanyatlásáról, valamint Magyarország, illetve az elit helyzetéről az alakuló új világrendben, de szóba került ezek befolyásoló hatása is a Fideszre, a kormánypárt politikájára, sőt szó esett a fideszes utánpótlásról, Szájer Józsefről, Magyar Péterről, de még Schmidt Mária fiáról, Ungár Péterről is.

Schmidt Mária az interjúban többek között arról is beszélt, hogy

Hirdetés

  • Bár többször a Fidesz főideológusának nevezték, úgy látja, hogy többen vannak azok, akik a kormánypárt körül „szellemi munkát végeznek”. Arra a kérdésre, hogy kijelentéseit mennyire egyezteti Orbán Viktor miniszterelnökkel, úgy válaszolt, még soha nem fordult elő, hogy bárkivel egyeztetett volna, valamint tagadta, hogy a Fideszt központosított kommunikáció jellemezné.
  • Új könyve, a Világrendetlenség apropóján a Nyugat hanyatlásáról elmondta, hogy szerinte „mindenkiben van egy bizonytalansági, egy elbizonytalanodási érzés”, ugyanis szavai szerint „az életszínvonal megtorpanása”, valamint a „városok lepusztulása” Nyugat-Európában szemmel látható. Elárulta, hogy Magyarországon kívül délre – kiemelten Olaszországba vagy Dél-Amerikába – menne, de „eszébe nem jutna”, hogy nyugatra vagy északra induljon. Ennek alapjaként nem a gazdasági vagy társadalmi helyzetet tekinti, sokkal inkább, hogy „a tenger ott van, meg a napsütés, meg a gyönyörű építészeti emlékek”. Németországba és Svédországba az eső és a hideg, valamint a tőle távol álló életstílus miatt nem menne. Szerinte ha az Európai Unió így halad, tíz év múlva elképzelhető, hogy már nem is fog létezni.
  • Kínáról elmondta, hogy eddig mindig csak a történelemkönyvekből olvasott az országról, de ottjártakor meglepte a barátságos fogadtatás, ahogy „például csupa olyan süteményt készítettek, ami vagy a Puskásnak a labdája volt, vagy egy Rubik-kocka volt, vagy magyar dalokat játszottak nekünk”. „Tehát olyan szinten tiszteltek meg minket, miközben nem vagyunk akkorák, mint egy közepes kínai város” – tette hozzá. Úgy gondolja, hogy tízmilliós országként nem feladatunk, hogy „beszóljunk” Kínának vagy Oroszországnak, „mi a Nyugatnak azért szólunk be, mert annak a részei vagyunk”.
  • Az Egyesült Államokkal kapcsolatban úgy érzi, hogy Európa teljesen kiszolgáltatott lett Amerikának, nemcsak a védelmi politika és a védőernyő, hanem az energia tekintetében is. Várakozásai szerint politikai kinevezett amerikai nagykövet érkezik David Pressman helyére, akivel többször is találkozott, és jó hangulatú beszélgetéseket folytattak.
  • Előkerült Orbán Viktor miniszterelnök és a horvátországi nyaraló esete is, amellyel kapcsolatban tömören kijelentette, hogy „meghívtam, és eljött”. „Ott vagyok ’90 óta mellette. Hát most mi ebben a különleges dolog? Mi, mások nem hívják meg a barátaikat, vagy nem nyaralnak közösen, vagy mi ebben a különleges?” – tette fel a kérdést, majd egyértelműen kijelentette, hogy a kormányfőt barátjának tartja.
  • Magyarországon régi elitnek tekinti azokat, akik még a Kádár-rendszernek a végén jutottak pozícióba, majd azt meg is tudták tartani. Úgy látja, hogy „azért játszik még mindig említésszinten szerepet ez az egykori SZDSZ-es vagy SZDSZ-közeli vagy SZDSZ–MSZP-közeli elit, mert nem mutatkozik az új”. „Én mindenkivel tudnék vitatkozni, de kivel? Hát nem tudok olyan szereplőt, akivel tudnék vitatkozni” – jelentette ki Schmidt Mária. Úgy látja, hogy ellenfeleik csak a gyűlöletben veszik fel a versenyt, miközben „nem mernek egy nyílt vitára kiállni, mert attól […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/12/14/schmidt-maria-interju-fidesz-europai-unio-magyar-peter-szajer-jozsef-novak-katalin-ungar-peter/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Egy felmérés alapján a bérrendezés után ismét vonzóvá vált a pedagóguspálya

A leendő óvodapedagógusok és tanítók többsége azt válaszolta a felmérésben, hogy a saját szakmájában képzeli …