A Közép-Európára szeptember elején lecsapó Borisz ciklon hatalmas mennyiségű csapadékával Ausztriától Romániáig áradásokat okozott, felduzzasztotta a Dunát és mellékfolyóit is. Magyarországon kedd éjszaka lépett hatályba az árvízrendelet, szerdán reggel Orbán Viktor miniszterelnök Árvízinfó címmel megtartotta az idei kora őszi árhullám első kormányfői sajtótájékoztatóját, ahol az áradás elleni védekezés legnehezebb időszakát vetítette előre.
Az elmúlt napokban az óriási víztömeg napról napra egyre lejjebb haladt a Duna észak- és közép-magyarországi szakaszán, csütörtök délelőtt Nagybajcsnál, este Gönyűnél, péntek hajnalban Komáromnál, délután Esztergomnál, éjjel pedig Vácnál érte el a csúcspontot az ottani vízállás.
Győrnél is tetőzést jelentettek, a legkritikusabb helyzet Kismaroson volt, az ott lakók már csak csónakkal tudtak közlekedni az utcákon. Szombaton a fővárosra irányult a figyelem és egyben a legnagyobb nyomás.
20
A víz már szerdára elöntötte a pesti és a budai alsó rakpartot, miközben a főváros egyik legkritikusabb pontja, a Római-part is víz alá került, valamint a Margit-szigeten is komoly fejtörést okozott az áradás. Bár az előrejelzések alapján szombat estére érte volna el a legmagasabb vízállást a folyó a fővárosban, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) lapunknak is megerősített adatai szerint
végül hajnali 5 órakor 830 centiméteren tetőzött a Duna Budapesten.
A vártnál korábbi csúcspontnak Siklós Gabriella, az OVF szóvivőjének elmondása szerint az az oka, hogy az Ipolynál kevesebb volt a víz, valamint fordítva folyt, és ennek következtében a Duna vizével töltődött fel a folyó.
Az ötórai csúcsértéket követően lassú apadás zajlik a folyón, vasárnap reggel 5 órakor 803 centimétert mutatott a vízmérce. A mostani rekord 61 centiméterrel maradt el a 2013-as értéktől, a rakpartok előreláthatólag a jövő hét elején – a korábbi csúcspont miatt az előrejelzettnél várhatóan korábban – szabadulhatnak az árvízi tehertől.
Orbán Viktor motorcsónakba pattant
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy véget értek a „klasszikus fizikai munkák”. Hangsúlyozta, hogy összehangolt védekezési munka zajlik az árvízveszélyes helyeken az állam és az önkormányzat részéről, folyamatos az egyeztetés Karácsony Gergely főpolgármesterrel, az emberek pedig nyugodtabbak, mint 2013-ban, a legutóbbi árvízhelyzet idején voltak. Szombaton a miniszterelnök a fővárosi Duna-szakaszon irányította a védekezést, valamint ellenőrizte a belvárosi védművek állapotát a belügyminiszterrel és a honvédelmi miniszterrel közösen. A reggel az előző napokhoz hasonlóan az árvízvédelmi operatív törzs ülésével, valamint Árvízinfóval indult.
Orbán Viktor elmondta, hogy még öt van hátra a kiemelt és erőfeszítéseket igénylő védelmi napokból.
Pénteken az árvízi védekezés 755 kilométeren zajlott, ez a kormányfő szerint jól jelzi, hogy túljutottunk a nehezén.
A sajtótájékoztatón Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára közölte, hogy rendőrségi drónokkal figyelik és követik a víz terjedését, a nehezen megközelíthető helyszíneken pedig lovasrendőröket is bevetnek a védekezési munkálatok alatt. Az államtitkár ismét felhívta a figyelmet az ingyenes árvízvédelmi segélyvonalra, amire több száz hívás érkezett pénteken is.
A miniszterelnök az operatív törzs ülése után motorcsónakon több budapesti védekezési helyszínt is felkeresett Terdik Tamás budapesti rendőrkapitánnyal és Szentkirályi Alexandrával, a Fidesz budapesti elnökével.
Sajtótájékoztatót tartottak Budapest legkritikusabb pontján
Karácsony Gergely szombat reggel a Facebookon közölte, hogy ez a védekezés legnehezebb napja, de Budapest 100 százalékos készültségben van. A városvezető a tetőzést követően, szombat délután a Batthyány téri metrómegállónál tartott sajtótájékoztatót a Fővárosi Vízművek, a BKK, valamint a Fővárosi Csatornázási Művek képviselőivel.
Most már alacsonyabb a vízszint, mint amilyen reggel volt. Túl vagyunk a nehezén, de nem vagyunk még a végén, rengeteg feladatunk lesz
– közölte Karácsony Gergely.
A főpolgármester kifejtette, hogy Budapest összességében jól vizsgázott a védekezésben, funkcionáltak az elmúlt évek árvízvédelmi beruházásai, ugyanakkor még nincs teljesen kész a fővárosi árvízvédelem. A városvezető elárulta, hogy az önkormányzat uniós forrásból a Római-parton és az újpesti oldalon is szeretné folytatni a beruházásokat.
„A főváros és az állami szervek közötti együttműködés is jól vizsgázott” – folytatta Karácsony Gergely, aki köszönetet mondott a katasztrófavédelemnek, a rendőrségnek és valamennyi állami szervnek. A főpolgármester végül kiemelte, hogy a Duna nagyon veszélyes, de jól vizsgáztak a budapestiek is. Elmondása szerint nem csak az árvíz levonulta a feltétele a korlátozások feloldásának: vissza kell állítani a régi rendet, többek között a hulladék és a higiéniás problémák miatt, továbbá a rakpartok takarítására is szükség lesz.
A Batthyány téri aluljárót a Duna áradása miatt már pénteken lezárták, a 2-es metró szerelvényei megállás nélkül áthaladnak az állomáson. Stábunk az árvíz tetőzésének napján, szombaton lejutott a homokzsákokkal körbebástyázott aluljáróba.
Csörnyei Géza, a Fővárosi […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!